Skip to main content
search
VijestiCrna Gora

Vandalizam: Oštećenja u Plavoj špilji

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

NVO Ekološko društvo Boke kotorske podnijelo je Odjeljenju bezbjednosti Herceg Novi krivičnu prijavu protiv NN lica, koje je čekićem razbilo dijelove špiljskog zida i napravilo nepopravljivu štetu ovom vrijednom, raritetnom prirodnom objektu.

U ovoj prijavi naveden je broj novskih barkariola, koji mogu da posvjedoče o ovim činjenicama vandalskog i bahatog ponašanja „nepoznatih osoba“.

Ovim povodom, iz te NVO uputili su saopštenje za javnost.

“29. jula, posjetioci Plave špilje vidjeli su ozbiljna oštećenja pećinskih ukrasa u Plavoj špilji, nastala vandalskim udarcima čekića.

 Plava šljiva, geološki, speleološki raritet u Opštini Herceg Novi, najljepša i najpoznatija prirodna atrakcija na čitavom primorju Crne Gore i divna prirodna tvorevina, karakteristična za obalu Herceg Novog i Luštice.

Jedna je u nizu pećina na razuđenoj obali poluostrva Luštica, locirana između uvale Zlatna luka i Rta Mokra gora.

Poznata je da ima dva otvora, ime je dobila po plavoj boji, čiji efekat se naročito pojačava kada su sunčevi zraci upereni na površinu vode, u 12 časova.

Površina je oko 300 kvadrata i ukrašena je velikim brojem pećinskih ukrasa, stvaranim milenijumskim taloženjem kalcijumkarbonata.

Za svaki centimetar stalaktita treba da proteknu desetine hiljada godina, a vandal, bahati posjetilac, tu tvorevinu prirode je uništio za par sekundi.”, navedeno je u saopštenju koje potpisuje predsjednica NVO Ekološko društvo Boke kotorske Olivera Doklestić.

Kako navodi, Novljanima je Plava špilja mnogo više od prirodnog dara, simbol je Herceg Novog.

“Nažalost, posljednje vandalsko ponašanje i uništavanje pećinskih zidova lomljenjem macom radi uklanjanja alki izazvalo je, s pravom, veliki revolt, Novljana, koji dolaze da obiđu ovu atrakciju.

Svakodnevno veliki broj malih čamaca i glisera ne prezajući od drskog ponašanja, ulaze u špiljski akvatorijum radi obilaska i kupanja”, navedeno je u saopštenju.

Pitanje Plave špilje i njeno korišćenje je, za nadležne službe, države i opštine, posebno JP Morsko dobro, koje do sada, kaže Doklestić, „nije pokazalo ni atom želje da zaštiti neki vrijedni prirodni prostor na obali“.

“Zapravo, niko, ni jedan subjekt vlasti, nije ni pokušao da prostorno-plansku dokumentaciju, unaprijedi do potrebnog stepena zaštite ovako vrijednih lokaliteta.

Zbog enormne svakodnevne gužve pred otvorima Plave špilje pitanje je kako do sada niko nije stradao”, navodi Doklestić.

NVO Ekološko društvo Boke će pripremiti materijal za Skupštinu Opštine da se pokrene kampanja da se Plava špilja, kao izuzetan, ambijentalni raritet, stavi pod zaštitu.

Izvor: RTHN

Podijeli vijest:

Leave a Reply