Skip to main content
search
VijestiNautika

Važnost antivegetativnih premaza: za dug život i sigurnu plovidbu

AAA

Izvor fotografije: Umomos / Shutterstock.com

Brod se sastoji od više konstruktivnih cjelina i kao takav složen je za izgradnju, pa samim tim i predstavlja jedan proizvod od koga se na početku eksploatacije očekuje dug radni vijek. Ali, za njegovu zaštitu i održavanje, potrebno je tokom trajanja i mnogo ulaganja. O sredstvima i načinima zaštite brodova i drugih plovila, za pomorstvo.info govore B&M iz poslovne grupe “More”, ovlašteni za prodaju proizvoda kompanije „International“.

Šta smatrate „slabim tačkama“ na brodovima koje najbrže propadaju ukoliko im se ne pruža redovna i odgovarajuća zaštita?

Najveći problem u održavanju brodova predstavlja njihov podvodni dio, koji je najviše izložen nepovoljnim spoljašnjim uticajima. Sama antivegetativna zaštita služi za suzbijanje i spriječavanje obrastanja podvodnog dijela plovila. Obrastanje ne samo da čini brod zapuštenim i neprivlačnim, već može dovesti i do oštećenja propelera i pogona, blokiranja raznih usisa i izlaza motora, smanjenja brzine broda, povećanja potrošnje goriva i oštećenja i propadanja samog podvodnog dijela.

Kakvih antivegetativnih premaza ima, koji su najpogodniji, koji sistemi se primjenjuju i kojim redom prilikom njihove primjene?

Osnovna podjela antivegetativnih premaza je na tvrde i otapajuće. Takođe, koriste se izrazi poput samootapajući, polirajući ili samopolirajući, koji spadaju pod otapajuće antivegetativne premaze. SPC ili samopolirajući premazi usljed reakcije sa morskom vodom pružaju kontinuirano poliranje i otpuštanje biocida. Kontinuirano otapanje sloja omogućava neprekidno izlaganje svježeg sloja biocida, što omogućava funkcionalnost antivegetativnog premaza cijelo vrijeme upotrebe i smanjuje nakupine starog.

Polirajući premazi imaju svojstvo kontrolisanog otpuštanja biocida što omogućava dugotrajne performanse proizvoda. Tvrdi premazi su otporni na abraziju i struganje, najpogodniji za brza plovila, regatne jedrilice i plovila na suvom vezu.

U zavisnosti od materijala korištenih u izgradnji plovila, stanja u kojem se materijal nalazi, kao i različitim režimima i uslovima plovidbe, željenog perioda zaštite, postoji niz različitih sistema nanošenja antivegetativnog premaza. Takođe, moguće je koristiti sisteme sa dvokomponentnim i jednokomponentnim proizvodima. Jako je bitno napomenuti da nikako ne treba koristiti dvokomponentne proizvode preko jednokomponentnih.

Koje premaze treba koristiti, kako se nanose, u kojim prilikama, jesu li u skladu sa standardima EU?

Kako bismo što bolje približili raznovrsnost antivegetativnih premaza, u daljem tekstu ćemo navesti niz različitih proizvoda kompanije International, kao jednog od vodećih proizvođača pomenutih proizvoda.

Antivegetativni premazi se mogu nanositi četkom, valjkom, špricem ( pistoljem ). Uvijek se moraju nanositi preko odgovarajućeg prajmera. International Micron 350 je naš najbolji antivegetativni premaz za područja najtežeg obrastanja. Pruža zaštitu tokom 24 mjeseca u toplim i hladnim vodama. SPC premaz omogućava minimalno nakupljanje boje. International Micron 300 je vrhunski polirajući antivegetativni premaz prikladan za sve vrste obrastanja. Omogućuje višesezonsku antivegetativnu zaštitu u jednoj aplikaciji. Redukuje nakupljanje boje usljed efekta poliranja. International Cruiser 250 je vrlo efikasan antivegetativni premaz koji pruža jednogodišnju zaštitu u skoro svim uslovima obrastanja. International Cruiser 200 sadrži žarke, jasne boje, uključujući i čisto bijelu. Vrlo kvalitetan otapajući premaz, koji spriječava nakupljanje boje tokom godina. Pogodan je za korištenje na svim površinama, uključujući i aluminijum.

International Boatguard 100 je otapajući antivegetativni premaz solidnog nivoa zaštite, koji pruža zaštitu u slatkim, slanim i mješovitim vodama tokom cijele sezone. International Trilux 33 je postupno polirajući antivegetativni premaz, pogodan za sve površine uključujući i aluminijum. Preporučuje se za kormila, propelere i osovine. Pruža djelotvornu zaštitu do 18 mjeseci. International Trilux Prop-O-Drev je upakovan u spreju, jednostavan za aplikaciju i u teško dostupnim zonama, za nanošenje na propelere, noge motora i kormila. Pogodan je za aluminijum i nerđajući čelik. International Ultra 300 je vrhunski tvrdi antivegetativni premaz, čvrste strukture, koji štiti od svih vrsta obrastanja u najzahtjevnijim uslovima i područjima. VC Offshore EU je tvrdi dvokomponentni antivegetativni premaz koji se nanosi preko VC Tar2 prajmera. Gladak je i može se ispolirati za potpuno glatku površinu. Za regate i brza plovila. Važno je napomenuti da je količina biocida i hemijski sastav navedenih proizvoda u skladu sa standardima Evropske Unije.

Kako djeluje antikorozivna i antiosmozna zaštita, na koje podloge i kakvi su efekti?

Prije nanošenja antivegetativnog premaza potrebno je na površinu nanijeti odgovarajući prajmer. Primocon predstavlja jednokomponentni brzosušeći i antikorozivni premaz, čija je prednost što se može  koristiti ispod svih antivegetativnih premaza ili kao međupremaz iznad nekompatabilnih ili nepoznatih antivegetativnih premaza. Gelshield 200 je epoksi prajmer za preventivnu zaštitu stakloplastike od osmoze.

Svojstvo brzog sušenja omogućava nanošenje više slojeva u jednom danu. U slučaju saniranja trupa od osmoze koristi se Gelshield Plus, izdržljivi epoksi prajmer bez otapala i potrebno je napomenuti da se nanosi na trup nakon skidanja gelcoata. Interprotect predstavlja jedan od najzastupljenijih dvokomponentnih epoksi proizvoda. Posjeduje izuzetnu otpornost na habanje i odličnu antikorozivnu zaštitu. Može se koristiti i kao vezni premaz između antivegetativnog premaza i postojećeg ili nepoznatog epoksi prajmera. VCTar2 je dvokomponentni epoksi prajmer koji pruža zaštitu od osmoze na stakloplastici i izuzetnu antikorozivnu zaštitu za metalne površine. Ima odlično svojstvo samonivelisanja, zbog čega glatka površina predstavlja idealnu podlogu za VC antivegetativne premaze. Propeller primer predstavlja jednokomponentni proizvod posebno formulisan za primjenu na vanbrodskim motorima, propelerima i ostalim djelovima koji su izloženi dinamičkim i kavitacionim silama. Takođe, pored nabrojanih i najčešće korištenih, postoji još drugih prajmera koji se koriste u zavisnosti od specifičnosti zahtjeva.

pomorstvo.info

Podijeli vijest:

Leave a Reply