Izvor fotografije: Shutterstock.com
Riječki preduzetnik Darko Mikulandra, vlasnik Dami Boats-a, osvrnuo se na trenutne trendove na tržištu plovila. Mikulandra, koji se već 40 godina bavi posredovanjem u kupovini i prodaji jahti širom svijeta, ističe da prodaja jahti, odnosno brodova za rekreaciju, bilježi pad iz različitih razloga.
Kako navodi Mikulandri, svijest ljudi o veličini jahti značajno se promijenila: “Danas se jahta od 20 metara doživljava onako kako smo prije četiri decenija doživljavali jahtu od 10 metara. Ono što nam je tada predstavljalo plovilo od 20 metara danas vidimo u jahtama dužine između 40 i 50 metara.” Mikulandra dodaje da se grade i prodaju sve veće jahte, pri čemu je vrijednost novoizgrađenih plovila veća, ali broj prodatih je manji.
“Nakon pada Berlinskog zida prije gotovo 30 godina jahte je kupovalo mnogo kupaca iz istočne Europe. Od 2000. do 2008. bile su zlatne godine nautike, no došla je kriza koja je dovela do konsolidacije i puno bankrota u nautičkoj industriji, da bi se sve djelomično stabiliziralo tek 2012. godine,” objašnjava Mikulandra. Tržište je raslo sve do pandemije koronavirusa koja je opet donijela krizu i neizvjesnost.
Mikulandra primjećuje da je interes za manje brodice, posebno rabljene fishermane sa kabinom dužine od šest do osam metara, u porastu među hrvatskim kupcima. “Nedostatak komunalnih vezova čini održavanje plovila skupim za mnoge lokalne vlasnike,” kaže Mikulandra. “Domaćim ljudima je za njihove brodice preskupo plaćati vez pet hiljada eura godišnje u marinama.”
“Nedostatak vezova koji se nisu planski gradili od cara Franje Josipa zapravo pokazuje maćehinski odnos države i njezinih organa lokalne uprave kao i lučkih uprava prema lokalnom stanovništvu,” naglašava Mikulandra. Novi Zakon o pomorskom dobru nije riješio problem vezova, a veliki broj vezova i dalje je u sivoj zoni.
Analitičari SuperYacht Times-a predviđaju da će ove godine biti dovršeno i isporučeno 205 novih jahti dužih od 30 metara. Hrvatska se profilirala kao jedna od najpoželjnijih nautičkih destinacija na Mediteranu, ali Mikulandra upozorava da domaća ekonomija ima vrlo malo koristi od tog trenda.
Kriza u Ukrajini i ekonomska neizvjesnost u Evropi utiču na pad prodaje novih motornih jahti dužine od 15 do 20 metara.
Budućnost jahti i nautičke industrije biće obilježena sve većim brojem bogatih pojedinaca koji će nastaviti podsticati razvoj ove industrije. “Tehnološki razvoj nije jeftin, ali je koristan i nezaustavljiv,” zaključuje Mikulandra. Iako je tržište trenutno u padu, prodaja jahti dužih od 30 metara i dalje se dobro drži, što pokazuje stabilnost i potencijal za oporavak u budućnosti.
Izvor: poslovni.hr