Izvor fotografije: Shutterstock.com
Putovanje na Južni pol predstavlja pravi izazov. Dosta je udaljen, hladno je i putovanje je skupo. Bilo bi divno, na putu ka sledećoj destinaciji za odmor, jednostavno preletjeti preko njega. Travelbook objašnjava zašto to nije moguće.
Gledanje kroz prozor aviona i posmatranje viječnog leda Južnog pola: netaknuti pejzaži, nestvarne doline i oštri ledeni vrhovi. Zaista bi bilo uzbudljivo letjeti preko Južnog pola tokom redovnog leta – i nastaviti putovanje bez napora. Na Sjevernom polu to je ponekad moguće. Ali trenutno nijedan komercijalni avion ne leti preko Južnog pola. Zašto je to tako?
Problem komercijalnog leta preko Južnog pola leži u jednom pitanju: Koliko daleko bi se avion trebao udaljiti od aerodroma? Svaki tip aviona klasificiran je u kategoriju koja određuje maksimalnu udaljenost od najbližeg aerodroma. U slučaju nužde, uvijek bi trebala biti dostupna pista na koju se može preusmjeriti let.
Sletanje u nuždi na Južnom polu nije moguće
Do 1985. godine, svim komercijalnim avionima sa dva motora dodijeljivana je ocjena prema kojoj su se mogli nalaziti u radijusu od 60 minuta leta od aerodroma. To znači: unutar 60 minuta leta morala je biti dostupna pista. Kako su avioni postajali bolji, ovi brojevi su rasli, veći radijusi su postali mogući.
Iako, su avioni sada sposobni da obave duže letove bez zaustavljanja, Južni pol i u ovom pogledu predstavlja izuzetak. Nijedan avion nije kategorizovan u klasi koja bi mu dozvolila let preko Južnog pola. Najbliži aerodrom je jednostavno predaleko.
Da li će Južni pol ostati slobodan od aviona?
U slučaju nužde, najkraći put sa Južnog pola vodio bi do argentinskog Ushuaia. Međutim, od Južnog pola do tamo je i dalje 4.000 kilometara. Previše daleko za promjenu rute i sletanje u hitnom slučaju.
Dugo vremena izgledalo je kao da se ova situacija neće promijeniti. Antarktik je najveći prirodni rezervat na svijetu. Tako da, Australija ima planove za izgradnju aerodroma na Antarktiku, koji bi trebao biti završen 2040. godine. Projekat još nije odobren.
Ako bi se aerodrom na Antarktiku izgradio, njegova pista mogla bi se koristiti u hitnim slučajevima. Prema sistemu radijusa, tada bi bili mogući i komercijalni letovi koji bi bili bliži Južnom polu.
Neki avioni lete iznad Antarktika
Iako, nikada nećete letjeti preko samog Južnog pola na redovnom letu, možda ćete iz prozora aviona vidjeti Antarktik. Neki putnički avioni, koji lete iz Sydney za Johannesburg ili Santiago, ponekad prelijeću mali dio Antarktika, u zavisnosti od vjetrovitih uslova. Međutim, to nije Južni pol. On je i dalje kilometrima daleko…
Izvor: travelbook.de