Izvor fotografije: Shutterstock.com
U junskom izdanju Nautical Chronicles iz 1972. godine, objavljen je obimni članak u počast potporučnika Nikolaos Kalivas-a iz Helenske ratne mornarice pod nazivom “Maritime Transport of Liquefied Gases”. Časopis je predstavio osnovne karakteristike sektora transporta tečnih gasova, glavne probleme u izgradnji brodova za prevoz gasova i osnovne principe njihovog rada.
Kako se ističe u članku, potražnja za LNG-om i LPG-om je u poslednjih petnaest godina doživjela izvanredan rast, premašujući sva očekivanja. Posebno je istaknuto da se upotreba tečnog gasa, kao goriva za industrijske jedinice ili kućne potrebe stabilno širila zbog potrage za alternativnim gorivom sa niskim i stabilnim cijenama, a naročito zbog napora za smanjenje zagađenja životne sredine.
Prema riječima Nikolaos Kalivas-a, potražnja za tečnim gasom kontinuirano je rasla u industrijski razvijenim zemljama, gdje je potreba za gorivima, pretežno iz uvoza, bila vitalna. U tom periodu, Sjedinjene Američke Države bile su i najveći proizvođač i potrošač prirodnog gasa, pokrivajući oko 30% ukupne potrošnje energije zemlje.
U nastavku, autor Nautical Chronicles objašnjava čitaocima da se tečni prirodni gas mora skladištiti i transportovati u specijalizovanim tankovima, gdje se kontrolišu spoljna i unutrašnja sredina, pritisak i temperatura.
Kako Kalivas ističe, prvi globalno prepoznatljiv LNG transportni brod bio je preuređeni “Methane Pioneer”. Međutim, prvi značajan korak napred u ovom sektoru napravljen je nakon izgradnje srodnih brodova “Methane Princess” i “Methane Progress” za britansku kompaniju British Gas plc.
“Methane Princess” je, zapravo, prvi prevozio teret metana iz Alžira u Englesku u oktobru 1964. godine. Ova dva broda imala su devet “samonosivih tankova” napravljenih od aluminijuma i smještenih unutar tri kupole.
Nekoliko godina kasnije, nakon izgradnje različitih tipova brodova za prevoz gasa i tankova, pojavila se nova tehnologija. Kako napominje Kalivas, “nedavno je promovisan novi dizajn tankova pod pritiskom pri višim temperaturama”. Ovi tankovi su bili sfernog oblika, sa prečnikom od 100 stopa, ići će u istoriju kao Moss sistem skladištenja. Možda najprepoznatljivija karakteristika ovog sistema bila je pojava tankova iznad palube broda: 40% tereta se nosilo iznad palube. Ovaj podatak najavljuje izgradnju prvog LNG transportnog broda sa sfernim tankovima.
Prvi brod izgrađen sa ovim sistemom skladištenja bio je “Norman Lady”, isporučen 1969. godine za Methane Carriers Ltd, u kojem je jedan od glavnih investitora bila norveška kompanija Höegh.
Izgradnja broda obavljena je u brodogradilištu Moss Rosenberg Verft AS u Norveškoj, a završena je u novembru 1973. godine. “Norman Lady” je imao kapacitet od 50.922 tona nosivosti i označio je početak nove ere u transportu tečnog gasa. U narednim godinama, sve više brodova je izgrađeno sa ovim novim tipom tankova, a Moss sistem je ostao popularan izbor u industriji brodarstva za transport tečnog gasa.
Izvor: naftikachronika.gr