Skip to main content
search
AAA

Izvor fotografije: Normand Fernandez / Shutterstock.com

The Magna Carta of Filipino Seafarers (Zakon Republike br. 12021) usvojena je 11. oktobra 2024. godine i predstavlja važnu prekretnicu u zaštiti prava i dobrobiti pomoraca sa Filipina.

Ovaj zakon uvodi niz reformi i preciznih smjernica koje odgovaraju na goruća pitanja u pomorskom sektoru, uključujući obradu potraživanja, nezavisna ljekarska mišljenja i izvršenje sudskih odluka, čime se poboljšavaju radni uslovi i prava filipinskih pomoraca kako u zemlji, tako i u inostranstvu.

U nastavku su istaknute ključne tačke ovog istorijskog zakona.

 

  1. Zaštita prava filipinskih pomoraca 

Magna Carta garantuje pravo filipinskih pomoraca na pravedne i dostojanstvene radne uslove, uključujući pristup zdravstvenoj zaštiti, pravnoj pomoći i sistemu socijalnog osiguranja. Zakon predviđa:

Pravo na pravično postupanje: Poslodavci i agencije za zapošljavanje moraju poštovati prava pomoraca i osigurati im korektan tretman na brodu.

Pravo na kolektivno pregovaranje: Pomorcima se priznaje pravo na osnivanje i pridruživanje sindikatima, čime se omogućava borba za bolje uslove rada.

Novčane naknade: Zakon detaljno propisuje uslove za potraživanja u slučaju nesposobnosti, smrti i drugih povreda, uz jasno definisane procedure i prava članova porodice u slučaju pogibije pomorca.

 

  1. Bolja pravna i medicinska podrška 

Prema novom zakonu, filipinski pomorci imaju bolji pristup pravnoj i medicinskoj zaštiti.

Predviđeno je:

One-Stop Shop centri za pomorce: Centri namijenjeni za pružanje sveobuhvatne pomoći pomorcima – od pravne podrške, preko zdravstvene zaštite, do savjetovanja.

Medicinsko liječenje i besplatna pravna zastupljenost: U slučaju povrede ili spora, pomorcima će biti omogućeno fer medicinsko zbrinjavanje i besplatna pravna pomoć, kako bi mogli efikasno zaštititi svoja prava.

 

  1. Unapređenje obuke i profesionalnog razvoja 

Zakon stavlja snažan akcenat na kontinuirano stručno usavršavanje, čime se obezbjeđuje konkurentnost filipinskih pomoraca na globalnom tržištu. Ključne mjere uključuju:

Napredni programi obuke: Predviđa se formiranje savremenih obuka radi unapređenja znanja i vještina pomoraca.

Modernizacija pomorskog obrazovanja: Pomorske škole i fakulteti moraće da koriste savremene obrazovne tehnologije i opremu, uz unaprijeđen kurikulum koji će pripremiti novu generaciju pomoraca i kadeta.

 

  1. Borba protiv diskriminacije i rodne neravnopravnosti 

Magna Carta prepoznaje izazove sa kojima se žene suočavaju u pomorstvu i donosi mjere koje im omogućavaju ravnopravniji položaj u profesiji koja je dugo vremena bila pretežno rezervisana za muškarce. U pravilima za sprovođenje zakona navodi se:

Zaštita od diskriminacije i uznemiravanja: Zakon štiti žene na moru od rodno zasnovane diskriminacije, prijetnji i uznemiravanja.

Više šansi za žene u pomorstvu: Podsticanjem jednakosti, otvaraju se vrata za veće prisustvo i napredovanje žena u industriji.

 

  1. Suzbijanje lažnih potraživanja i jačanje odgovornosti 

Zakon rješava i strukturne probleme unutar pravnog sistema, uključujući lažna potraživanja i zloupotrebu pravne procedure. Advokatica Iris Baguilat, predsjednica kompanije Döhle Seafront Crewing (Manila), istakla je značaj prevencije zloupotreba na Forumu

SAFETY4SEA u Atini 2024. godine. Prema njenim riječima, Magna Carta će pomoći da se:

Suzbiju lažna potraživanja: Novi zakon cilja na eliminaciju tzv. „ambulantnog advokatisanja“ i osigurava da se razmatraju samo legitimna potraživanja.

Osigura veća odgovornost: Poslodavci i agencije za ukrcaj moraće da se pridržavaju zakonskih i finansijskih obaveza prema pomorcima.

Međunarodno priznanje filipinskih pomoraca 

Usvajanjem Magna Carte, Filipini potvrđuju svoju ključnu ulogu u svjetskoj pomorskoj industriji. Prema podacima Pomorske uprave (MARINA), više od 600.000 filipinskih pomoraca godišnje radi u međunarodnim vodama.

Ovim zakonom se osigurava da filipinski pomorci zadrže svoju konkurentnost, posebno na zahtjevnim tržištima poput evropskog, gdje se akreditacija i kvalitet obuke sve više provjeravaju.

Vlada Filipina je posvećena rješavanju problema u nacionalnim regulativama koje se odnose na obuku i sertifikaciju pomoraca, jer je to presudno za očuvanje njihovih radnih mjesta u inostranstvu. Kako je predsjednik Ferdinand R. Marcos Jr. naglasio, sprovođenje ovog zakona doprinijeće formiranju „dobro pripremljene i konkurentne pomorske radne snage“, spremne da i dalje uspješno plovi svjetskim morima.

Izvor:safety4sea.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply