Skip to main content
search
VijestiSvijet

8 zanimljivosti o pomorskoj industriji koje niste znali

AAA

Izvor fotografije: Peter Gudella / Shutterstock.com

Ako ste ikada zavirili u svijet brodova i plovila i zapitali se ko su ti ljudi koji rade na njima, na pravom ste mjestu.  Često zaboravljamo da je pomorska industrija mnogo više od ogromnih brodova za prevoz tereta i masivnih naftnih tankera koji nam donose gorivo, sirovu naftu i rafinisane naftne proizvode. U nastavku pogledajte nekoliko zanimljivosti o pomorskoj industriji koje možda niste znali.

  1. Pomorski saobraćaj pokreće svjetsku ekonomiju.

Većina nas rijetko kad razmišlja o načinima na koje se oslanjamo na pomorski saobraćaj, prilikom prenošenja robe širom svijeta. Međutim, zanimljivo je to da se čak 90% roba svih vrsta, širom svijeta transportuje upravo putem mora.

Dobro ste pročitali – 90%! Od hrane do odjeće, preko izvora energije do sirovina i potrošačkih proizvoda, pomorski transport omogućava da većina nas dobije ono što nam je potrebno. Ovo je ogromna industrija odgovorna za premiještanje više od 90% svega što ulazi ili izlazi iz luka širom svijeta.

  1. Pomorska industrija je sigurnija nego što mislite.

Pomorska industrija je jedna od prvih koja je usvojila međunarodne standarde bezbjednosti.

Danas je pomorstvo, kao sektor visoko regulisano od strane agencija poput International Maritime Organization (IMO), koja postavlja standarde za sigurniji i ekološki prihvatljiviji pomorski saobraćaj.

IMO donosi pravila o gotovo svemu, od prevencije zagađenja do dizajna brodova i obuke posade – sve sa ciljem smanjenja nesreća na moru i obezbjeđenja što efikasnijeg rada globalne flote.

Međutim, to nije uvijek bilo tako. Ako ste ikada gledali film ili TV emisiju smještenu u 19. vijeku u luci ili brodogradilištu, znate da je život na brodu tada bio izuzetno opasan.

Jer do 1950-ih nije postojao nijedan stvarni standard kojim je bila regulisana izgradnja i upravljanje broda. Danas poznajemo brojne propise u pomorskoj industriji koji regulišu operacije, obuku i opremu na brodovima kako bi se time povećala sigurnost i bezbjednost.

Iako, se danas suočavamo sa savremenim vidom piratstva, tehnologija je omogućila pomorskoj industriji da spriječi i ublaži rizike od piratstva i zaštiti svoje posade.

Moderne tehnologije omogućavaju pomorskim kompanijama da koriste satelitske komunikacione sisteme koji im omogućavaju da nadziru svoje brodove na daljinu i spriječe napade u stvarnom vremenu.

  1. Pomorski teret je iznenađujuće jeftin – čak i ako prevozite ogromne količine robe morem.

Industrija pomorskog tereta jedan je od najstarijih, najefikasnijih i najekonomičnijih načina transporta robe širom svijeta.

Zahvaljujući primjeni kontejnerskog transporta, pomorski transport postao je ekonomičan način transporta robe širom svijeta.

I, uslijed velike potražnje i poremećaja uslovljenih pandemijom COVID-19, cijene su ostale niske u poređenju sa drugim metodama transporta.

Industrija pomorskog tereta ima visoko konkurentnu strukturu, sa mnogo igrača koji nude slične usluge po konkurentnim cijenama. To smanjuje troškove poslovanja kompanija za prevoz tereta i omogućava im da te koristi prenesu svojim klijentima.

  1. Troškovi izgradnje brodova su enormni!

Iako, nude konkurentne cijene svojim klijentima, kompanije za pomorski transport i dalje zahtijevaju skupe resurse. Na primjer, kompanije za prevoz tereta moraju uložiti prava bogatstva izražena u milionima da bi izgradili veliki kontejnerski brod. Međutim, ništa se ne može uporediti sa cijenama luksuznih kruzera koji mogu koštati preko milijardu dolara.

Studija Lloyd’s Register-a utvrdila je da će globalna industrija brodogradnje potrošiti gotovo 100 milijardi dolara na nove brodove tokom naredne godine.

  1. Brodovi su veći i moćniji nego ikad!

Premještati stvari s mjesta na mjesto zahtijeva puno truda. Ali kad uzmete u obzir veličinu ovih brodova, shvatit ćete da je potrebna ozbiljna snaga da bi ih pokrenuli!

Kontejnerski brodovi mogu imati motore koji proizvode više od 100.000 konjskih snaga – otprilike 1.000 puta više od prosječnog automobila.

Osim toga, sama veličina ovih brodova zahtijeva impresivna inženjerska dostignuća. Triple-E klasa brodova kompanije Maersk Line trenutno je najveći ikad izgrađeni brod, s ukupnom dužinom od 400 metara. Samo njegova nosivost može se uporediti sa 200 olimpijskih bazena!

  1. Kakav je kapacitet najvećih kontejnerskih brodova na svijetu?

Možete pretpostaviti, “mnogo”! Savremeni dizajn, inovativna tehnologija i globalni lanac snabdijevanja uticali su na nastanak najvećih kontejnerskih brodova na svijetu.

Najveći kontejnerski brodovi na svijetu mogu prevoziti više od 24.000 TEU u luke širom svijeta; savremeni kontejnerski brodovi, recimo mogu skladištiti i do 750 miliona banana.

Ovi brodovi su rezultat dugogodišnje inovacije i razvoja, koji su ih učinili sposobnim da prenose više nego ikad prije. Zapravo su toliko veliki da su postali ozbiljan konkurent u globalnoj trgovini.

  1. Kad razmislite o tome koliko daleko brodovi putuju u jednoj godini, lako je izgubiti se u brojevima.

Evo, perspektivnog pogleda: Kontejnerski brodovi svakodnevno putuju iz luke u luku. Prelaze udaljenosti ekvivalentne četvrtini puta do Mjeseca i nazad u jednoj godini! To je dovoljno da se obiđe svijet sedam puta!

Da, tačno je – samo u jednoj godini. Toliko putuju ti brodovi!

  1. Pomorska industrija je ostavila uticaj na jezike širom svijeta.

Da li ste se ikada zapitali zašto koristimo izraze kao što su “learning the rope” ili “at close quarters” na engleskom jeziku? Ili možda “high and dry”?

Brojni izrazi iz pomorske terminologije našli su svoje mjesto u svakodnevnom jeziku. Fraze na engleskom jeziku kao što su “feeling blue”, “on board” i “all hands on deck” predstavljaju dio nautičkog žargona.

Bez obzira da li ste prethodno čuli za industriju pomorskog transporta ili ne, sada sigurno znate da je to mnogo više od pukih brodova i  koliko je ovo područje uzbudljivo i važno za cio svijet.

Izvor: opsealog.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply