Izvor fotografije: Shutterstock.com
U igri tankera ‘sad ga vidiš-sad ga ne vidiš’, dok lučke države pokušavaju da se obračunaju sa kompanijama koje prevoze rusku naftu, neka ranije brzo rastuća imena vraćaju se u sijenku, dok druga prikupljaju tonažu da popune prazninu.
Gatik Ship Management sa sjedištem u Mumbai-ju, jedna od najistaknutijih kompanija koje su povezane sa ruskim isporukama nafte u jeku rata sa Ukrajinom, smanjila je svoju flotu sa vrha od skoro 50 plovila na samo četiri tankera, prema bazi podataka Equasis.
Još jedno ime koje je tokom prošle godine dospjelo na brojne naslovne strane zbog povezanosti sa ruskim pošiljkama nafte bio je Fractal Shipping sa sjedištem u Ženevi, koji je takođe posljednjih mjeseci iskrcao svoju flotu na jednocifrene brojke.
Suprotno tome, kompanija Radiating World Shipping sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, nakon što je prvi brod kupljen u novembru prošle godine, danas se može pohvaliti flotom od 18 tankera, mješavinom Suezmax-a, Aframax-a i MR2, svi izgrađeni između 2004. i 2007. godine.
Posljednji brod koji se pridružio kompaniji sa sjedištem u Dubaiju je Fast Kathy Suezmax, bivši Front Njord, kupljen od Frontline-a krajem maja za 44,5 miliona dolara.
Malo se zna o Radiating World Shipping-u, kompaniji koju vodi pakistanski državljanin Shahid Naziri, koja na svojoj web stranici navodi svoju namjeru da bude “potpuno transparentna i otvorena u svojim poslovima sa klijentima”.
Uz velike rizike i brojne opasnosti flote brodova koji prevoze sankcionisane terete, poput nafte iz Rusije, Irana i Venecuele, lučke države plijene brodove koji odgovaraju određenom profilu, što je dovelo do nove taktike u kupovini tankera posljednjih nedjelja, a izvještaji o prodaji i kupovini primijećuju da se više prodaju srednjovječni tankeri, a ne starinske jedinice koje su dominirale prodajom tokom prošle godine.
Izvor: Splash247