Izvor fotografije: Shutterstock.com
Luke u Evropi se utrkuju da osvoje ključnu ulogu u ambicioznoj klimatskoj strategiji dok pokušavaju da evoluiraju od ulaznih tačaka za uvoz fosilnih goriva u industrijske klastere za čistu energiju.
U najvećoj morskoj luci u regiji u Roterdamu, lučke vlasti i velike energetske kompanije razvijaju mrežu velikih razmjera koje će uključivati čistu energiju koju isporučuju vjetroelektrane na moru, kao i proizvodnju vodonika i cjevovode za isporuku goriva proizvođačima na licu mjesta i u unutrašnjosti.
Evropska unija pomaže u finansiranju zelene transformacije: već je izdvojila više od 16 milijardi eura za projekte vezane za vodonik i dodijeliće dodatnih 5 milijardi eura pomoći ključnim prekograničnim inicijativama oko novembra.
„Luke će biti više od lidera u energetskoj tranziciji; oni će pomoći zelenoj Evropi i pokrenuti čistu promjenu u sektoru na globalnom nivou. Proizvodnja vodonika se tamo može razvijati energijom vjetra, a zatim distribuirati širom Evrope.“, rekao je Ruud Kempener, član političkog odjeljenja povjerenika EU za energetiku.
Kao dio svoje RePowerEU strategije da se odmakne od ruskih fosilnih goriva i ubrza zeleni pomak, 27-člana EU su se obavezala da će proizvesti 10 miliona tona obnovljivog vodonika – napravljenog od obnovljive energije koja razbija molekule vode – i da će uvesti još 10 miliona tona do 2030. Luke će igrati stratešku ulogu u razvoju tržišta, i kao čvorišta za uvoz, i kao investitori u infrastrukturu za proizvodnju, skladištenje i distribuciju vodonika.
Do 2050. godine čak 42% ukupne potražnje za vodonikom u EU moglo bi se nalaziti u lučkim područjima, uglavnom zahvaljujući industriji i međunarodnom brodarskom sektoru, prema studiji Deloitte Belgium. Vodonik ima potencijal da zamijeni prirodni gas u proizvodnji energije za industrijske procese i postane važan nosilac energije u avijaciji, pomorstvu i teškom drumskom transportu.
Luka Roterdam planira da do kraja ove decenije obezbijedi sjeverozapadni dio kontinenta sa najmanje 4,6 miliona tona vodonika, što će doprinijeti skoro četvrtini ukupnog cilja EU.
Fabrike vodonika u Roterdamu biće povezane sa rafinerijama u luci kroz mrežu cjevovoda u vrijednosti od čak 1,5 milijardi eura, prema procjenama luke. Gasunie, državni holandski operater energetske infrastrukture, već se obavezao da će uložiti 100 miliona eura u ove veze. U sledećem koraku, luka želi da proširi mrežu, i da do 2027. godine isporučuje zeleni vodonik preko Belgije i Njemačke, kroz takozvani koridor Delta Rhine, gasovod dug skoro 300 kilometara (186 milja).
Nisu samo luke te koje čine zelenu tranziciju – i sami brodovi počinju prelazak na čistija goriva. A.P. Moller-Maersk, u junu je naručio šest brodova na metanol za isporuku počevši od 2026. godine, čime je ukupan broj narudžbina brodova na metanol porastao na 25.
Infrastruktura čiste energije širom Evrope će dobiti novi finansijski podsticaj kada EU ove jeseni finalizuje odluku o tome koji projekti se kvalifikuju za pomoć kao prekogranične veze ključne za energetsku tranziciju.
Izvor: gCaptain