Skip to main content
search
VijestiSvijet

MSC objavio White paper: Prelazak na eBL – poteškoće i prednosti

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

MSC je nedavno objavio novi White paper, u cilju pružanja podrške svojim klijentima u procesu prelaska sa papirnih na elektronske otpremnice (Bill of Lading – BL).

Vodič pod nazivom “How to Navigate the Transition from Paper Bill of Lading (BL) to eBL” razmatra razlike između papirnih i elektronskih verzija BL dokumenata, kao i ključne prednosti koje donosi usvajanje digitalne alternative.

Pomenuti White paper, takođe ističe pet najvažnijih prednosti prelaska na eBL.

#1 Bezbjednost

Prije svega, nema rizika od gubitka dokumenata, falsifikovanja ili prevare.

Kao papirni dokument, otpremnica u paprinom obliku izložena je riziku od gubitka, oštećenja ili falsifikovanja. Kao zvaničan dokument o pravu svojine, manipulacije dokumentima mogu rezultirati ilegalnim otpremama, netačno prijavljenim teretom ili isporukom tereta neovlašćenim stranama.

#2 Brzina

Dokument se prenosi u trenutku.

U jednoj pošiljci, jedna otpremnica može biti dostavljena putem deset različitih kurirskih službi, što može potrajati nedjeljama. Bilo kakvi problemi u transportu ili drugi problemi sa dokumentacijom mogu uzrokovati kašnjenja koja rezultiraju mirovanjem tereta na odredištu, trošeći i vrijeme i novac.

#3 Održivost

Proces bez papira smanjuje ekološki otisak.

Oko 45 miliona otpremnica (i milijarde stranica) se izdaju svake godine od strane pomorskih prevoznika. Osim emisija ugljenika povezanih sa dostavljanjem dokumenata širom svijeta, papirna otpremnica je potpuno neodrživ pristup dostavljanja dokumentacije u vezi sa trgovinskim sektorom.

Kao potpuno digitalno riješenje, eBL je čistije, ekološki prihvatljivije i održivije riješenje za dostavljanje trgovinske dokumentacije.

#4 Jednostavnost

Lako dostupna platforma, kojoj se u svakom trenutku 24/7, može pristupiti sa bilo kog uređaja.

S obzirom da se papirnoj otpremnici može pristupiti samo lično i to na određenoj lokaciji, ukoliko ovlašćena strana, iz bilo kog razloga ne može fizički pristupiti ovom dokumentu, nema mogućnost postupanja sa otpremnicom.

#5 Efikasnost troškova

Efikasnost troškova odnosi se na smanjenje troškova za dostavu, smanjenje radnog opterećenja, a, osim toga, ne zahtijeva obradu i čuvanje dokumenata.

Sa aspekta efikasnosti troškova, prelazak na eBL donosi ogromnu uštedu. Manji administrativni troškovi, troškovi dostave i troškovi povezani sa ponovnim izdavanjem izgubljenih, oštećenih ili falsifikovanih otpremnica za rezultat mogu imati značajne uštede za industriju na godišnjem nivou.

Međutim, kako se navodi, prelazak na eBL, donosi i brojne izazove koje treba uzeti u obzir.

#1 Kompatibilnost

 Glavna prepreka usvajanju eBL-a je kompatibilnost. Papirna otpremnica je globalno prihvaćena od svih strana. Kao jedini papirni dokument, ne zahtijeva posebnu platformu ili softver za pristup. Isti dokument funkcioniše za sve otpremnike, banke, carine i prevoznike, gdje god se nalazili u svijetu. Ova ista kompatibilnost ključna je i za eBL, a ponavljanje postojećeg procesa ključan je korak za smanjenje poteškoća u usvajanju. Što manje promjena koje treba napraviti u pogledu procesa, to će usvajanje biti lakše.

Izazov, međutim, leži u tome što svaki pružalac tehnoloških riješenja pristupa eBL-u na svoj način. Ove razlike, ako se ne riješe na vrijeme, mogu dovesti do platformi ekskluzivnih eBL-ova.

#2 Multi – stakeholder support

Kao najvažniji dokument u brodarstvu, otpremnica uključuje brojne različite strane. Između otpremnika, prevoznika, carina, banaka, osiguravajućih društava i regulatora, cilj od 100% usvajanja eBL-a zavisiće od svake strane koja prepozna važnost eBL-a i integrira ga u svoje operacije.

Međutim, to je lakše reći nego uraditi. Podsticaji su jači za neke nego za druge, i poteškoće mogu usporiti usvajanje od strane nekih interesnih strana u odnosu na druge.

#3 Digitalizacija svih dokumenata

Postizanje cilja od 100% usvajanja eBL-a do 2030. nije samo pitanje digitalizacije otpremnice, već će to usloviti i digitalizaciju nekih drugih dokumenata. eBL je prvi dio onoga što će biti digitalna revolucija dokumentacije. Dok god pošiljka zahtijeva papirnu dokumentaciju, efikasnost (i možda usvajanje) eBL-a će biti ograničeno.

Digitalizacija globalne trgovinske dokumentacije uključuje brojne zainteresovane strane širom svijeta, svaka sa svojim zahtjevima, ograničenjima i načinima rada. Saradnja je ključna za prevazilaženje ovih izazova, i biće interesantno vidjeti razvoj sve veće podrške i posvećenosti prema 100% usvajanju eBL-a do 2030. godine, kako se navodi u MSC vodiču.

Izvor: Safety4Sea

Podijeli vijest:

Leave a Reply