Izvor fotografije: IMO press
Nedavna analiza pomorske konsultantske kuće UMAS sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu bacila je svjetlo na usklađivanje Revidirane IMO strategije štetnih gasova sa naučno utemeljenim ciljevima, što će zahtijevati snažan i brz odgovor nacionalnih i regionalnih vlada, kao i korporacija.
Ako to ne učine, ova pitanja bi mogla biti potisnuta u sferu puke usklađenosti i ‘greenwashing-a’, čineći njihove napore beskorisnim u suočavanju sa sve većim klimatskim izazovima.
Ključni nalaz je da ciljevi IMO-a odgovaraju putanji od 1,55-1,61,5°C prema budžetu koji je definisao IPCC.
Kao što je objašnjeno, ogroman nivo modifikacija postojećih i novih brodova, čak i na minimalnom nivou ambicija, koji zahtijeva smanjenje prosječnog intenziteta štetnih gasova na brodu za 86% do 2040. godine, označava kraj ere pomorskog saobraćaja na fosilna goriva.
Implikacije revidirane IMO strategije štetnih gasova odjekuju u različitim aspektima pomorske industrije, podstičući učesnike da preispitaju svoje strategije i akcije.
Jedan od ključnih nalaza u UMAS-ovom izvještaju o implikacijama revidirane IMO strategije GHG na nacionalno, regionalno i korporativno djelovanje jesu ciljevi strategije za 2030. i 2040., iako nisu nedvosmisleno usklađeni sa putanjom od 1,5°C, te blisko odražavaju smjernice postavljene od strane organizacije kao što je inicijativa Science-Based Targets (SBTi). Ovo usklađivanje sada nudi jasniji pejzaž rizika i mogućnosti, što podstiče aktere da usvoje određenije 1,5°C poravnanje u svojim planovima, kako ne bi rizikovali da zaostanu u tranziciji.
Još važnije, bitno je prepoznati da je IMO-ova revidirana ambicija samo jedan dio slagalice. Transformacija pomorske industrije zavisi od složene interakcije javnih i privatnih akcija i poluga.
Kako bi se efikasno kretali ovim evoluirajućim ambijentom, partneri moraju da formulišu sveobuhvatne strategije dekarbonizacije koje uzimaju u obzir sve ove poluge tranzicije, uključujući revidiranu strategiju IMO-a i predstojeće propise, nacionalne, regionalne i korporativne inicijative.
Izvor: Offshore Energy