Skip to main content
search
VijestiSvijet

Promjene SOLAS konvencije i relevantnih kodeksa stupaju na snagu 2024. godine

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

SOLAS konvencija smatra se najvažnijom međunarodnom konvencijom koja se odnosi na bezbjednost trgovačkih brodova.

Niz izmjena International Convention for the Safety of Life at Sea (SOLAS) i pridruženih kodeksa stupaju na snagu 1. januara 2024. godine. U nastavku pogledajte istaknute promjene koje su usvojene u cilju ažuriranja SOLAS-a i povezanih kodeksa za 2024. godinu.

Izmjene tehničkih odredbi obično stupaju na snagu u okviru četvorogodišnjeg ciklusa, a u daljem tekstu pozabavićemo se izmjenama koje se odnose na:

  1. Bezbjedno privezivanje brodova
  2. Modernizaciju GMDSS-a
  3. Watertight integrity
  4. Vodotporna vrata na teretnim brodovima
  5. Izolaciju kvarova sistema za detekciju požara
  6. Sredstva za spasavanje
  7. Bezbjednost brodova koji koriste LNG kao gorivo

Bezbjedno privezivanje brodova

Novi SOLAS zahtjevi imaju za cilj poboljšanje bezbjednosti priveza brodova uvodeći dodatne zahtjeve za izbor, raspored, inspekciju, održavanje i zamjenu opreme za vezivanje, uključujući užad. Dokumentacija o dizajnu sistema za vezivanje i izboru opreme za vezivanje mora biti obezbjeđena i čuvana na brodu.

Novi zahtjevi su uključeni u SOLAS Pravilnik II-1/3-8 o vuči i opremi za vezivanje, i podržani su slijedećim smjernicama:

  1. Smjernice o dizajnu sistema za vezivanje i izboru odgovarajuće opreme za sigurno vezivanje (MSC.1/Circ. 1619)
  2. “Smjernice za inspekciju i održavanje opreme za vezivanje uključujući užad” (MSC.1/Circ.1620)
  3. “Revidirane smjernice za opremu za vuču i vezivanje na brodu” (MSC.1/Circ. 1175/Rev.1)

Dizajnerski zahtjevi odnosiće se na nove teretne i putničke brodove izgrađene od 1. januara 2024. godine i kasnije, koji su iznad 3000 GT, a planirano je da obuhvate i brodove od 3000 GT i manje, ukoliko je to izvodljivo u granicama razuma. Zahtjevi za održavanje i inspekciju će se primjenjivati retroaktivno na sve brodove.

Modernizacija globalnog sistema za komunikaciju u hitnim situacijama na moru

Zahtjevi za Global Maritime Distress and Safety System (GMDSS) su modernizovani kako bi obuhvatili više generičkih zahtjeva, nezavisno od specifičnih pružalaca usluga, i kako bi se uklonili zahtjevi za prevoz zasnovani na zastarjelim sistemima. Osim toga, zahtjevi za komunikacionu opremu su premješteni iz SOLAS poglavlja III o sredstvima za spasavanje u poglavlje IV o radio komunikacijama. Definicije morskih područja A1 do A4 su izmijenjene kako bi odražavale da geografsko područje pokrivanja može varirati između različitih satelitskih provajdera usluga.

Od 1988. godine, od kada je IMO usvojio svijetski sistem za komunikaciju hitnih informacija, Inmarsat je bio jedini odobreni provajder satelitskih komunikacionih usluga za GMDSS. 2018. godine, IMO je takođe priznao Iridium kao provajdera takvih usluga, a ažuriranje SOLAS-a iz 2020. godine zamijenilo je provajder-specifične termine sa opštim “priznatim mobilnim satelitskim servisom”.

Izmjene su napravljene i za 1994. i 2000. godinu u kodeksima za High-Speed Craft (HCS), Kodeksu za Special Purpose Ships (SPS) i Kodeksu za Mobile Offshore Drilling Units  (MODU).

Izmjene će stupiti na snagu 1. januara 2024. godine. Postojeći SOLAS sertifikati ne moraju biti ponovo izdati prije isteka vijeka trajanja kao posledica reorganizacije SOLAS poglavlja III i IV.

Watertight integrity

Izmjene SOLAS Poglavlja II-1 osiguraće da zahtjevi za watertight integrity u djelovima B-2 do B-4 odražavaju probabilistički metod stabilnosti pri oštećenju u dijelovima B i B-1. Izmjene se, između ostalog, odnose na pretpostavke u vezi sa progresivnim plavljenjem, ventilima u pregradi protiv sudara i razmatranjem vodootpornih vrata.

Izmjene su rezultat iskustava sa revidiranim SOLAS Poglavljem II-1 nakon što je probabilistički metod stabilnosti pri oštećenju uveden u ažuriranje SOLAS-a iz 2009. godine. Pristup procjenjuje vjerovatnoću “preživljavanja” broda u slučaju oštećenja, u skladu sa obimom i mjestom oštećenja. Probabilistički metod se smatra realnijim prikazom stanja broda u situacijama sa oštećenjima i omogućava više slobode u vezi, na primjer, postavljanja vodotpornih pregrada.

Izmjene će se primjenjivati na nove teretne i putničke brodove izgrađene 1. januara 2024. godine i kasnije, i neće imati uticaja na postojeće brodove.

Vodotporna vrata na teretnim brodovima

Zahtjevi za vodotpornim vratima u MARPOL Prilogu I, Konvenciji o linijama opterećenja, IBC Kodeksu i IGC Kodeksu su izmjenjeni kako bi se uskladili sa razmatranjem vodotpornih vrata u proračunima stabilnosti pri oštećenju sa SOLAS-om. Neslaganja su se odnosila na tipove vodotpornih vrata (klizna, klasična), na tehničke/operativne zahtjeve i na terminologiju za frekvenciju korišćenja vodotpornih vrata.

Izmjene MARPOL Priloga I i IGC Kodeksa stupiće na snagu 1. januara 2024. godine, a izmjene Konvencije o linijama opterećenja i IBC Kodeksa stupiće na snagu 1. jula 2024. godine. Izmjene će se primjenjivati na teretne brodove i neće imati uticaja na postojeće brodove.

Izolaciju kvarova sistema za detekciju požara

Zahtjevi za sistemima za detekciju požara su prilagođeni tako da kratki spojevi između sistema ne moraju biti obezbjeđeni na svakom pojedinačno identifikovanom detektoru požara na teretnim brodovima i balkonima putničkih brodova. Za teretne brodove, obično će biti prihvatljiv jedan izolator kratkog spoja po palubi.

Izmjene u Poglavlju 9 Kodeksa za sisteme zaštite od požara (FSS) stupiće na snagu 1. januara 2024. godine.

Sredstva za spasavanje

Napravljena su brojna prilagođavanja SOLAS Poglavlju III i povezanom Life-Saving Appliances (LSA):

  1. Uređaj za porinuće novih čamaca za spasavanje manji od 700 kg ne mora da ima uskladištenu mehaničku snagu, ali će rukovanje biti moguće od strane jedne osobe.
  2. Free-fall čamci za spasavanje neće morati da se testiraju na porinuće dok brod napreduje pri brzinama do 5 čvorova u mirnoj vodi, pošto nema dodatnih dinamičkih opterećenja na aranžmanima za lansiranje.
  3. Spasilački čamci opremljeni sa dva nezavisna sistema za pogon neće morati biti opremljeni plutajućim veslima.

Izmjene će se primjenjivati na teretne i putničke brodove i stupiće na snagu 1. januara 2024. godine. Države zastave su pozvane da dobrovoljno primjenjuju odredbe o testiranju lansiranja za free-fall spasilačke čamce ranije.

Brodovi koji koriste LNG kao gorivo

The International Code for Safety for Ships using Gases or other Low-flashpoint Fuels (IGF Kodeks) je izmijenjen kako bi se odrazila iskustva stečena od trenutka kada je kodeks stupio na snagu 2017. godine. Glavne izmjene obuhvataju:

  1. Koferdame za zaštitu od požara (Poglavlje 6.7)
  2. Sigurnu distribuciju goriva van prostora sa mašinskim instalacijama (Poglavlje 9)
  3. Zaštitu od požara između prostora sa sistemima za zadržavanje goriva (Poglavlje 11)
  4. Fiksne sisteme za gašenje požara u prostorijama za pripremu LNG goriva (Poglavlje 11)

Izmjene će se primjenjivati na nove brodove koji koriste prirodni gas kao gorivo i stupiće na snagu 1. januara 2024. godine. 

U susret SOLAS 2026

105. sjednica IMO Maritime Safety Committee u aprilu 2022. godine bila je poslijednja sjednica na kojoj su usvojene izmjene za ažuriranje SOLAS-a za 2024. godinu i pripadajuće obavezne kodekse. Izmjene usvojene 18 mjeseci prije 1. januara 2024. godine obično bi bile pomaknute za naredni četvorogodišnji ciklus stupanja na snagu.

Međutim, IMO je prepoznao da je situacija sa COVID-19 uzrokovala kašnjenja u nekim trenutnim radovima i zato je uvela ad hoc ciklus izmjena u srednjem roku. Sledeće ažuriranje SOLAS-a će, stoga stupiti na snagu 1. januara 2026. godine i uključivaće izmjene usvojene prije 1. jula 2024. godine.

Izvor: maritimecyprus.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply