Skip to main content
search
VijestiSvijet

Top 12 projekata energetske tranzicije

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

CO2-neutralna luka do 2050. godine: to je naš cilj. U skladu sa tim, koji projekti već funkcionišu, a koji projekti će zaista napraviti razliku? Pogledajte top 12 projekata energetske tranzicije za 2023. godinu.

1. WarmtelinQ

WarmtelinQ je podzemni cijevovod koji se koristi za transport preostale toplote iz luke Roterdam do Haga radi grijanja kuća i poslovnih prostora. Cijevovod je trenutno u procesu izgradnje.

2. Porthos

Porthos razvija projekat za transport CO2 iz industrijskih kompanija u luci Roterdam i skladištenje u praznim gasnim poljima ispod Sjevernog mora. Zahvaljujući Porthos-u, godišnje će biti uhvaćeno oko 2,5 miliona tona CO2 i trajno uskladišteno. Skladištenje CO2 je ključna mjera kojom industrijske kompanije doprinose klimatskim ciljevima Holandije. Cilj je početak izgradnje početkom 2024. godine, a očekuje se da će Porthos biti operativan od 2026. godine.

3. Roterdamski vodonični cijevovod

Odlučeno je da se investira u izgradnju vodoničnog cijevovoda. Očekuje se da će prvi radovi početi krajem ljeta. Roterdamski cijevovod je početak vodonične mreže koja će povezati glavne industrijske regije u Holandiji i okolnim zemljama, poput Njemačke i Belgije, od 2030. godine.

4. Landing tačke za kabal Holandske obale Kust Zuid

Prva sekcija morskog vjetroparka Holandske obale Kust Zuid povezana je sa roterdamskom visokonaponskom mrežom 2022. godine. Poslednja sekcija slijedi ove godine. Zona morskog vjetroparka proizvodiće zelenu energiju ekvivalentnu potrošnji energije milion i po domaćinstava godišnje.

5. Sif proširenje

Sif proširuje proizvodne kapacitete za temelje vjetroturbina. Kompanija gradi novu fabriku na Maasvlakte 2 za izgradnju temelja za još veće morske vjetroturbine. Ovi monošipovi – čelični temeljni šipovi za vjetroturbine na moru – predstavljaju važan doprinos Sifa većoj održivosti u Holandiji.

6. Holland Hydrogen 1

Izgradnja najveće evropske zelene hidrogenske elektrane u toku je u parku za konverziju Maasvlakte. Elektrolizer snage 200 MW će biti izgrađen na Maasvlakte 2 u luci Roterdam i proizvodiće 60.000 kilograma obnovljivog vodonika dnevno od 2025. godine.

7. Nadogradnja energetske mreže

TenneT i Stedin sprovode niz projekata za nadogradnju energetske mreže kako bi se obezbijedilo da industrijske kompanije imaju dovoljno zelene energije kako bi postale održivije.

 8. Uvoz vodonika

Projekti su u toku sa nekoliko desetina zemalja i regiona kako bi se pokrenuo uvoz vodonika. Energetski intenzivne industrije (kao što su neke hemijske i rafinerijske industrije) trebaju efikasnu obnovljivu zamjenu za prirodni gas, a to je vodonik. Iz tog razloga se očekuje visoka potražnja za vodonikom od strane klijenata u Sjeverozapadnoj Evropi.

9. Shell rafinerija za biogoriva

Shell gradi veliku fabriku biogoriva u Pernisu, uglavnom namjenjenu proizvodnji održivog goriva za avijaciju.

10. Neste rafinerija za biogoriva

Na Maasvlakte, Neste gradi novu fabriku biogoriva, prvenstveno za proizvodnju održivog goriva za avijaciju.

11. ZES čini unutrašnji brodski saobraćaj još održivijim

ZES je naručio devet kontejnera sa baterijama od Ebusca kako bi omogućio većem broju unutrašnjih brodova da operišu električno. Prvi kontejneri sa baterijama će biti isporučeni do kraja 2023. godine.

12. Obalska strujna energija

Obalska strujna energija za brodove se razvija na nekoliko lokacija. Izgradnja je već počela na terminalu za krstarenje. Korišćenje obalske struje smanjuje ne samo CO2, već i emisiju azota i čestica. Pored toga, nivo buke od pristiglih brodova za krstarenje takođe značajno opada.

Izvor:

Podijeli vijest:

Leave a Reply