Skip to main content
search
VijestiSvijet

Svjetski dan pomorstva 2023: Proslava 50 godina MARPOL-a

AAA

Izvor fotografije: IMO Press

Danas je dan slavlja za pomorsku industriju kada se obilježava Svjetski dan pomorstva, pod temom MARPOL at 50 – Naša posvećenost se nastavlja.

Šta je Svjetski dan pomorstva?

Svjetski dan pomorstva je godišnji događaj koji se obilježava poslednjeg četvrtka u septembru svake godine. Prvobitno ga je osnovao IMO kako bi podigao svijest o značaju brodarstva i pomorskih aktivnosti u globalnoj trgovini, održivom razvoju i svjetskoj ekonomiji.

Tema Svjetskog dana pomorstva varira iz godine u godinu, fokusirajući se na različite aspekte pomorske industrije i njene uloge u suočavanju sa globalnim izazovima.

Ovogodišnja tema se fokusira na dvije važne činjenice. Prvo, on odražava dugu istoriju IMO-a u zaštiti životne sredine od uticaja transporta putem snažnog regulatornog okvira i naglašava njenu stalnu posvećenost ovom važnom poslu.

“Mnogo toga se promijenilo u pomorstvu u 50 godina otkako je MARPOL konvencija usvojena 2. novembra 1973. godine, a posvećenost IMO-a zaštiti i očuvanju morskog okruženja ostala je nepokolebljiva.” rekao je generalni sekretar IMO-a, Kitack Lim

S druge strane, reflektuje se na Međunarodnu konvenciju za spriječavanje zagađivanja sa brodova (MARPOL), koja pokriva spriječavanje zagađivanja morske sredine od strane brodova iz operativnih ili slučajnih uzroka.

U isto vrijeme, „MARPOL at 50 – Naša posvećenost se nastavlja“ promoviše diskusije o sledećoj fazi rada IMO-a na daljoj zaštiti planete i okeana, takođe je povezana sa Agendom UN 2030 za održivi razvoj i 17 ciljeva održivog razvoja (SDGs). Oni uključuju:

  • pristupačna i čista energija (SDG 7);
  • industrija, inovacije i infrastruktura (SDG 9);
  • klimatske akcije i održivo korišćenje okeana, mora i morskih resursa (SDG 13 i 14);
  • i važnost partnerstva i implementacije za postizanje ovih ciljeva (SDG 17)

Međunarodna konvencija za spriječavanje zagađenja sa brodova (MARPOL)

MARPOL je skraćenica za Međunarodnu konvenciju za spriječavanje zagađivanja sa brodova i jedan je od najvažnijih međunarodnih ugovora koji reguliše zagađenje mora. Usvojio ga je IMO i stupio je na snagu 2. oktobra 1983. godine.

MARPOL je nekoliko puta mijenjan i dopunjavan kako bi se ojačale njegove odredbe i odgovorilo na probleme životne sredine u razvoju. To ima za cilj da se postigne postavljanjem specifičnih propisa i standarda za različite vrste zagađenja, kao što su zagađenje naftom, štetne tečne materije, štetne materije u upakovanom obliku, kanalizacija, smeće i emisije u vazduhu.

MARPOL takođe uspostavlja propise za dizajn, opremu i operativne procedure brodova kako bi se smanjio njihov uticaj na životnu sredinu.

Ovi propisi pokrivaju različite aspekte brodarstva, uključujući izgradnju i održavanje brodova, rukovanje i odlaganje različitih vrsta otpada, kao i emisije iz brodskih mašina.

Konvencija je organizovana u anekse, od kojih se svaki bavi specifičnim vrstama zagađenja ili zagađivača. Šest glavnih aneksa MARPOL-u su:

  • Aneks I: Propisi za spriječavanje zagađenja naftom
  • Aneks II: Propisi za kontrolu zagađenja štetnim tečnim supstancama u rasutom stanju
  • Aneks III: Spriječavanje zagađenja štetnim materijama koje se prenose morem u upakovanom obliku
  • Aneks IV: Spriječavanje zagađenja otpadnim vodama sa brodova
  • Aneks V: Spriječavanje zagađenja smećem sa brodova
  • Aneks VI: Spriječavanje zagađivanja vazduha sa brodova

MARPOL je globalno prihvaćen ugovor i njegovi propisi su obavezujući za sve brodove pod zastavom zemalja koje su potpisnice konvencije. Konvencija takođe označava „posebna područja“ u kojima se primjenjuju strožije mjere protiv zagađenja za zaštitu posebno osjetljivih morskih područja.

Sve u svemu, MARPOL je odigrao značajnu ulogu u smanjenju zagađenja mora i poboljšanju ekoloških performansi brodarske industrije.

Proslave

Forum za inovacije IMO-UNEP-Norveška 2023. održaće se u okviru proslave Svjetskog dana pomorstva. Tema 2023. je „MARPOL at 50 – Naša posvećenost se nastavlja“.

Teme će uključivati: Ekološki učinak; smanjenje plastičnog otpada sa brodova; podržavanje inovacija u proizvodnji brodskog goriva; dekarbonizacija pomorskog sektora; otključavanje zelenih finansija; i partnerstva i saradnja.

Štaviše, sjedište IMO-a će uveče biti okupano plavim svjetlom kako bi promovisalo ovogodišnju temu. IMO je pozvao države članice, međuvladine organizacije u saradnji sa IMO-om i nevladine organizacije u konsultativnom statusu sa IMO-om da osvjetle znamenitosti.

I na kraju, IMO je takođe pozvao države članice i sve u pomorskoj industriji da proslave dan koristeći hashtag #WorldMaritimeDay i označavajući IMO na društvenim mrežama.

Izvor: Safety4Sea

Podijeli vijest:

Leave a Reply