Izvor fotografije: Shutterstock.com
Evropska unija je u nedjelju lansirala prvu fazu prvog sistema u svijetu za uvođenje carina na emisije CO2 na uvezeni čelik, cement i druge proizvode, dok nastoji u spriječavanju daljeg zagađenja od strane proizvoda, koji prijete da ugroze njenu zelenu tranziciju.
Planirane carine su izazvale zabrinutost među trgovinskim partnerima, a na forumu prošlog mjeseca, kineski vrhunski izaslanik za klimu, Xie Zhenhua, pozvao je zemlje da se ne oslanjaju na unilateralne mjere poput EU taksi. Blok neće početi da prikuplja naknade za emisije CO2 na granici sve do 2026. godine.
Nedjelja, međutim, označava početak inicijalne faze Mehanizma za prilagođavanje granice za emisije CO2 (CBAM), kada će uvoznici EU morati da prijave emisije gasova staklene bašte proizvedene tokom proizvodnje uvezenih količina gvožđa i čelika, aluminijuma, cementa, električne energije, đubriva i vodonika.
Od 2026. godine, uvoznici će morati da kupe sertifikate kako bi pokrili ove emisije CO2 i time postavili strane proizvođače na isti nivo sa evropskim industrijama koje moraju da kupe dozvole na tržištu CO2 EU u slučaju da izazivaju zagađenje.
Evropska komisija tvrdi da je ovaj granični porez u skladu sa pravilima Svjetske trgovinske organizacije jer podjednako tretira strane i domaće firme i dozvoljava odbitke od carina za sve cijene ugljen-dioksida koje su već plaćene u inostranstvu.
Udruženje evropske čelične industrije Eurofer, koje je bilo među prvima u Evropi koje je tražilo uvođenje granica za carine, reklo je da će inicijalna faza testirati koliko je CBAM efikasan u spriječavanju seljenja industrijske proizvodnje u zemlje sa manje ambicioznim klimatskim politikama.
Među značajnim trgovinskim partnerima Evrope, kinesko ministarstvo spoljnih poslova, tursko ministarstvo trgovine i jedan zvaničnik iz Sjedinjenih Američkih Država su odbili da komentarišu lansiranje.
Izvor: reuters.com