Izvor fotografije: Shutterstock.com
Postoji velika mogućnost da od početka sledeće godine kroz Panamski kanal neće prolaziti veliki tankeri, a vrlo je vjerovatno da će i VLGC (Very Large Gas Carriers) biti izbačeni iz interokeanskog plovnog puta. To bi donijelo dramatične promjene u svjetskim obrazcima trgovine gasom i naftom preko mora, istovremeno povećavajući ton-kilometražu.
Maksimalni kapacitet kanala je 40 tranzita brodova dnevno, brojka koja je ove godine umanjena zbog rekordne suše. U skladu sa tim, administratori kanala bili su primorani da smanje maksimalne dozvoljene gazove za brodove koji prolaze kroz veće neopanamske lokove skoro za 2 metra.
U 2023. godini zabilježeno je 41% manje padavina nego što je uobičajeno, što je dovelo do rekordno niskog nivoa jezera Gatun u ovo doba godine. Jezero je ključni dio slatkovodnog sistema neophodan za prolazak brodova, ali i za snabdijevanje vodom više od 50% stanovništva zemlje. Svaki brod koji prođe kroz lokove koristi približno 52 miliona galona vode.
Administratori kanala će broj tranzita smanjiti sa 31 na samo 18 u naredna tri mjeseca, a ta brojka će ostati na snazi do daljnjeg obavještenja.
U ovom trenutku, slotovi za novije i veće neopanamske lokove biće svedeni na osam dnevno, koje će uglavnom koristiti kontejnerski brodovi.
“Izraženo smanjenje slotova odgurnuće mnoge tramp brodove (uključujući tankere i balkere) od kanala. To će dovesti do veće potražnje po ton-kilometru i moguće promjene u korišćenju segmenata budući da duži prevozi mogu stimulisati upotrebu većih brodova.” predviđa Poten.
“S obzirom na trenutni sistem rezervacija, moguće je da od početka sledeće godine nijedan VLGC neće moći da prođe kroz nove lokove, dok će tranziti kroz stare lokove biti znatno smanjeni.” prognozira izvještaj Clarksons Research-a, sugerišući da su dodatni ton-kilometri vrlo vjerovatni, jer će brodovi umjesto toga ploviti oko Cape of Good Hope ili kroz Suec.
Ograničenja u kanalu već su dovela do masovne promjene za rasuti teret. Analiza koju je sproveo S&P Global pokazuje da je udio Sueckog kanala u transportu iz SAD-a u Aziju porastao na 83% u oktobru u poređenju sa 23% prije godinu dana.
Izvor: Splash247