Izvor fotografije: Shutterstock.com
Prema International Energy Agency (IEA), dok su obećanja data tokom COP28 pozitivan korak napred u rješavanju emisija stakleničkih gasova energetskog sektora, ona neće biti ni približno dovoljna da svijet krene putem postizanja međunarodnih klimatskih ciljeva, posebno cilja ograničenja globalnog zagrijavanja na 1,5 °C.
Kako IEA objašnjava, do petka, 8. decembra, oko 130 zemalja je pristalo na obećanje da će do 2030. godine utrostručiti globalni kapacitet obnovljive energije i udvostručiti godišnju stopu poboljšanja energetske efikasnosti. Te zemlje zajedno čine 40% globalnih emisija ugljen-dioksida (CO2) iz sagorijevanja fosilnih goriva, 37% ukupne globalne potražnje za energijom i 56% globalnog BDP-a.
Pored potencijalnog uticaja tih obećanja, IEA je procijenila kakav bi bio efekat potpunog ispunjenja obećanja o metanu iz Povelje o dekarbonizaciji nafte i plina, koja podrazumijeva eliminisanje emisija metana i rutinskog paljenja plina do 2030. godine. Pedeset kompanija koje su se priključile ovom obećanju čine oko 40% globalne proizvodnje nafte i 35% ukupne proizvodnje nafte i plina.
Analiza IEA pokazuje da bi potpuno ispunjenje ovih obećanja – koje se odnose na obnovljive izvore energije, efikasnost i metan/paljenje – od strane trenutnih potpisnika rezultiralo globalnim emisijama gasova sa efektom staklene bašte povezanih sa energijom u 2030. godini koje bi bile oko 4 gigatone CO2 ekvivalenta niže nego što bi se očekivalo bez njih (na osnovu Scenarija navedenih politika u IEA-inom Izvještaju o svjetskoj energetici 2023).
Ovo smanjenje emisija u 2030. godini predstavlja samo oko 30% jaza u emisijama koji treba prevazići kako bi svijet krenuo putem kompatibilnim sa ograničenjem globalnog zagrijavanja na 1,5 °C.
Izvor: Safety4Sea