Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Hoće li nove američke tarife na kineski uvoz biti ponavljanje istorije?

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Globalni lanci snabdijevanja su spremni za dodatne poremećaje i povećane troškove nakon što je američki predsjednik Joe Biden 14. maja najavio nove tarife na kineski uvoz.

Tarife će biti uvedene na širok spektar kineskog uvoza uključujući poluprovodnike, baterije, električna vozila i solarne ćelije, s tim da će promjene stupiti na snagu između 2024. i 2026. godine.

Peter Sand, glavni analitičar u kompaniji Xeneta, rekao je: “Nove carine pod predsjednikom Biden-om mogu biti slučaj ponavljanja istorije. Ako je tako, preduzeća će biti spremna na povećane troškove lanaca snabdijevanja, a na kraju će američki potrošači to platiti.

Još 2018. godine, vidjeli smo kako je SAD pod predsjednikom Trump-om uvela širok spektar carina na kineski uvoz. Kina je uzvratila uvođenjem svojih carina, što je dovelo do stalnog trgovinskog sukoba i povećanja cijena kontejnerskog prevoza robe od Kine do zapadne obale SAD za više od 160%.”

Sand vjeruje da bi preduzeća mogla potražiti alternativne rute lanaca snabdijevanja u SAD s obzirom na najnovije tarife.

Rast potražnje za kontejnerskim uvozom iz Kine u Meksiko u prvom kvartalu 2024. već je povećan za 34% u odnosu na prije 12 mjeseci, podstičući sumnje da ga neki brodari koriste kao ‘zadnja vrata u SAD’.

“Možemo, takođe vidjeti kako američki brodari traže da uvoze robu iz zemalja poput Vijetnama kao alternativu Kini – što je sve češći slučaj od kada su tarife uvedene 2018. godine.

Međutim, ovo su nezreli lanci snabdijevanja u poređenju sa uspostavljenom Transpacifičkom trgovinom direktno iz Kine na zapadnu obalu SAD. To znači više složenosti, više volatilnosti i povećane troškove.”

Dana 14. maja, prosječna spot cijena za kontejnerski prevoz robe iz Kine do zapadne obale SAD iznosila je 3,837 američkih dolara po FEU, što je povećanje od 162% u odnosu na prije 12 mjeseci.

Od Kine do istočne obale SAD, prosječne spot cijene su povećane za više od 100% u odnosu na prije 12 mjeseci.

Sand vjeruje da će mnogo sada zavisiti od odgovora Kine.

On je primijetio: “Nema sumnje da je ovo agresivan potez SAD protiv Kine i, još jednom, vidimo kako geopolitika utiče na globalne lance snabdijevanja.

Nove tarife će uticati na oko 18 milijardi dolara godišnjeg uvoza, što nije ogroman iznos u velikoj šemi američke trgovine, ali ako Kina odgovori na isti način kao 2018. godine, mogli bismo biti na početku još jedne spirale eskalirajućih carina. To će značiti još više problema za brodare i pružaoce usluga kontejnerskog prevoza robe.”

Izvor: Container News

Podijeli vijest:

Leave a Reply