Izvor fotografije: Shutterstock.com
Luka Koper u prvom kvartalu ove godine prvenstveno je bilo pod uticajem slabe ekonomske aktivnosti u eurozoni i sporog rasta globalne ekonomije.
Sporiji od očekivanog ekonomski rast i neizvjesna situacija na Bliskom Istoku rezultirali su blago nižim pomorskim prometom. U prvom kvartalu promet je dostigao 5,3 miliona tona, što je pad od 7% u odnosu na isti period 2023. godine i 9% ispod projekcija.
Kontejnerski promet je pao na 256.240 TEU, što je smanjenje od 8% u odnosu na prvi kvartal prošle godine, dok je promet automobila opao na 189.855 jedinica, što je pad od 18%.
Obije grupe proizvoda bile su pogođene izazovnim uslovima spomenutim ranije, a prodaja automobila je dodatno oslabila na određenim tržištima. Promet rasutih tereta smanjen je za 18%, prvenstveno zbog nižih količina uglja, iako su đubriva, pšenica i fosfati zabilježili povećanje u odnosu na prošlu godinu. Segment generalnih tereta porastao je za 10%, podstaknut većim prometom čeličnih proizvoda, opreme i izvoza drveta, dok je promet tečnih tereta porastao za 3%.
Takođe, operativni rezultat (EBIT) dostigao je 19,3 miliona američkih dolara, što je za 2 miliona dolara ili 13% više od planiranog. Ovo je uglavnom rezultat smanjenja operativnih troškova za 7%, usled manjeg broja zaposlenih, smanjenih troškova usluga zavisnih od obima i nižih troškova energije.
Međutim, u poređenju sa istim periodom prošle godine, EBIT je bio 9% niži, prvenstveno zbog povećanih troškova rada i smanjenih prihoda od skladištenja. Neto profit iznosio je 16,7 miliona dolara, što je 9% iznad projekcija, ali 7% ispod prošlogodišnjeg rezultata.
Pored toga, neto promet iznosio je 86 miliona dolara, što je 4% ispod planiranog nivoa i 1% manje od neto prometa ostvarenog u prvom kvartalu prethodne godine.
“U skladu sa godišnjim i strateškim poslovnim planom usvojenim krajem prošle godine, nastavili smo aktivnosti na povećanju kapaciteta luke, potrošivši 12 miliona dolara, što je 38% više nego u prvom kvartalu prošle godine. Nastavili smo sa izgradnjom veza 12 na molu 2 i premještanjem skladišnih blokova na Kontejnerskom terminalu. Bili smo aktivni i u održivim investicijama (4,8 miliona dolara) jer smo instalirali fotonaponsku elektranu snage 3,3 MW u skladištima za generalne terete, jednu od najvećih u Sloveniji,” izjavio je portparol Luke Koper.
Izvor: Container News