Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Gužve u luci Singapur pokazuju globalni uticaj napada u Crvenom moru

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Gužve u kontejnerskoj luci Singapur su najgore od pandemije COVID-19, što je pokazatelj kako dugotrajno preusmjeravanje brodova u Crvenom moru ometa globalni pomorski transport — sa zastojima koji se pojavljuju i u drugim azijskim i evropskim lukama.

Maloprodajni lanci, proizvođači i druge industrije koje se oslanjaju na velike brodove za prevoz tereta ponovo se suočavaju sa rastućim stopama, zagušenjima u lukama i nedostatkom praznih kontejnera, čak i dok mnoge kompanije orijentisane na potrošače nastoje da izgrade zalihe pred vrhunac sezone kupovine krajem godine.

Globalna gužva u lukama dostigla je 18-mjesečni maksimum, sa 60% brodova koji čekaju na sidrištima u Aziji, objavila je ovog mjeseca firma za pomorske podatke Linerlytica.

Brodovi sa ukupnim kapacitetom od preko 2,4 miliona TEU čekali su na sidrištima sredinom juna.

Međutim, za razliku od pandemije, sada se ne radi o naletu kupovine od strane potrošača koji su vezani za kuće, već o poremećajima u rasporedima plovidbe brodova i manje posjeta lukama, jer brodovi koriste duže rute oko Afrike kako bi izbjegli Crveno more.

Brodovi sada istovaruju veće količine odjednom u velikim pretovarnim centrima poput Singapura, gdje se teret istovara i ponovno utovara na različite brodove za poslednji dio njihovog puta, izostavljajući naredna putovanja kako bi nadoknadili zaostatke u rasporedima.

“(Brodari) pokušavaju da upravljaju situacijom ostavljajući kontejnere u pretovarnim centrima,” rekao je Jayendu Krishna, zamjenik direktora singapurske konsultantske firme Drewry Maritime Advisors.

Prosječni volumen istovara tereta u Singapuru porastao je za 22% između januara i maja, značajno utičući na produktivnost luke, navodi Drewry.

Singapur, druga najveća kontejnerska luka na svijetu, bilježi posebno ozbiljne gužve posljednjih sedmica.

Prosječno vrijeme čekanja za pristajanje kontejnerskog broda bilo je dva do tri dana, saopštila je Uprava za pomorstvo i luke Singapura (MPA) krajem maja, dok su kontejnerski pratioci Linerlytica i PortCast rekli da kašnjenja mogu trajati do nedelju dana.

Tipično, pristajanje bi trebalo trajati manje od jednog dana.

Susjedne luke takođe bilježe zastoje jer neki brodovi preskaču Singapur.

Opterećenje se prebacuje na malezijsku luku Port Klang i Tanjung Pelepas, rekla je Linerlytica, dok su vremena čekanja takođe porasla u kineskim lukama, sa Shanghai i Qingdao koji bilježe najduža kašnjenja.

Drewry očekuje da će gužve u glavnim pretovarnim lukama ostati visoke, ali predviđa određeno ublažavanje kako brodari dodaju kapacitete i vraćaju rasporede.

Singapurska MPA je ponovo otvorila starija pristaništa u Keppel Terminalu i otvoriće više pristaništa u luci Tuas kako bi se uhvatili u koštac sa produženim čekanjima.

Maersk, drugi najveći svjetski kontejnerski prevoznik, rekao je ovog mjeseca da će preskočiti dva zapadna putovanja iz Kine i Južne Koreje početkom jula zbog teških gužvi u azijskim i mediteranskim lukama.

Godišnji vrhunac sezone transporta takođe je stigao ranije nego što se očekivalo, pogoršavajući gužve u lukama, rekli su brodari i istraživačke firme.

“Vrhunska sezona, koja tradicionalno počinje u junu, bila je pomjerena za cijeli mjesec unaprijed, uzrokujući skok cijena pomorskog prevoza.”

Uvoz iz Azije u Evropu takođe pokazuje znakove sezonskog obnavljanja zaliha, što dovodi do povećanja cijena na najviše nivoe u 2024. godini, rekao je Judah Levine iz Freightos.

Cijene iz Azije i Singapura prema istočnoj obali SAD-a su na najvišem nivou od septembra 2022. godine, dok su cijene prema zapadnoj obali SAD-a na najvišem nivou od avgusta 2022. godine, rekla je platforma za teret Xeneta.

Neki industrijski igrači misle da je dio razloga za zastoje u kineskim lukama podstaknut američkim uvoznicima koji žure da kupe kinesku robu poput čelika i medicinskih proizvoda koji će biti podložni visokim tarifama od 1. avgusta.

Zabrinutost zbog mogućih štrajkova u američkim lukama ove godine takođe bi mogla pomjeriti vrhunac sezone unapred, dok DHL kaže da njemački štrajkovi u lukama dodatno doprinose zastojima.

Svi ovi poremećaji će vjerovatno značiti veće cijene za potrošače, upozoravaju stručnjaci.

“Ovo su ogromni finansijski udarci za brodare,” rekao je Peter Sand, glavni analitičar u Xeneta.

Izvor: japantimes.co.jp

Podijeli vijest:

Leave a Reply