Izvor fotografije: Albatross Technology
Konzorcijum kompanija u Japanu prelazi na sledeću fazu projekta, koji sponzoriše japanska vlada, kako bi testirali izvodljivost velikih plutajućih vjetroturbina sa vertikalnom osom. Smatraju da novi dizajn može donijeti veću efikasnost, što bi doprinijelo komercijalnom razvoju plutajućih vjetroturbina na moru.
Komercijalizacija plutajuće vjetrotehnologije smatra se ključnom za sposobnost Japana da ostvari svoje ciljeve prelaska na značajan dio snabdijevanja energijom iz obnovljivih izvora. Vlada cilja na obnovljive izvore energije dok pokušava da podstakne prelazak sa termoelektrana na ugalj i drugih izvora energije sa visokim emisijama. Međutim, konfiguracija japanske obale predstavlja izazov zbog vulkanskog karaktera arhipelaga i ograničenog prisustva relativno plitkih priobalnih voda koje bi omogućile postavljanje vjetroturbina s fiksnim dnom.
Japanska nacionalna agencija za istraživanje i razvoj, NEDO (Organizacija za razvoj nove energije i industrijske tehnologije), pokrenula je javni poziv za projekte razvoja tehnologija nove generacije koje pomažu u promociji usvajanja plutajuće energije vjetra na moru. Pet japanskih kompanija predvodi projekat, uključujući “K” LINE (Kawasaki Kisen Kaisha), koja se fokusira na instalaciju, održavanje i rad vjetroturbina. Albatross Technology razvija dizajn, dok J-Power i Tokyo Electric Power Company predstavljaju energetsku industriju.
Kompanije smatraju da primjena vjetroturbina sa vertikalnom osom može povećati proizvodnju energije i smanjiti troškove instalacije, kao i operativne troškove i troškove održavanja. Koncept se zasniva na korišćenju niza manjih lopatica, sa maksimalnom visinom od oko 110 metara, što ih približava površini, a ključno je da se mogu naginjati do 20 stepeni uz očuvanje energetske efikasnosti. Osim toga, koristi rotirajuću cilindričnu plutajuću osnovu. Konvencionalne plutajuće vjetroturbine sa horizontalnom osom imaju visok centar gravitacije, što zahtijeva veliku i skupu plutajuću strukturu za održavanje stabilnosti turbina, posebno u teškim uslovima kao što su tajfuni.
Sljedeća faza projekta je studija izvodljivosti kako bi se provjerila održivost velikih komercijalnih vjetroturbina sa vertikalnom osom (plutajuća osa), gdje se i turbina i plutajuća osnova zajedno rotiraju. Konzorcijum će sprovesti dalje planove kako bi dobio osnovno odobrenje dizajna.
Partneri su ranije najavili planove za zajednički razvoj eksperimentalne vjetroturbine sa plutajućom osom male snage (20kW), koja će biti instalirana u japanskim vodama. Nakon potvrđivanja valjanosti analize i metode dizajna, planiraju preći na demonstracioni projekat većih razmjera (megavatna klasa) na moru.
Izvor: The Maritime Executive