Skip to main content
search
VijestiSvijet

Da li su hibridni automobili jedini put ka dekarbonizaciji?

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Niža od očekivane stopa prodaje električnih vozila do 2025. godine mogla bi značajno otežati postizanje ciljeva EU u smanjenju emisija. Ova situacija prisilila je mnoge proizvođače automobila s visokim nivoom emisija, koji su izloženi riziku od kazni, da sarađuju sa proizvođačima električnih vozila kako bi smanjili svoj prosječan nivo emisija.

Blaga hibridna tehnologija, prisutna u mnogim savremenim automobilima i koja uključuje upotrebu malog elektromotora na baterije za pomoć tradicionalnom dizel ili benzinskom motoru, mogla bi pomoći u ispunjavanju ovih ciljeva.

Generalna direktorka ACEA-e, Sigrid de, izjavila je da kriza koja se nazire zahtijeva hitnu akciju. Svi pokazatelji ukazuju na stagnaciju na tržištu električnih vozila u EU, u trenutku kada je ubrzanje ključnog značaja. Pored nesrazmjerno visokih troškova usklađivanja za proizvođače iz EU 2025. godine, uspjeh cjelokupne politike dekarbonizacije transporta je ugrožen. Evropa mora ostati na putu zelene transformacije, usvajanjem strategije koja funkcioniše.

EU je nedavno uvela veće uvozne carine za kineske proizvođače električnih vozila kao što su Geely, BYD i SAIC. Ova odluka proistekla je iz tvrdnji da je kineska vlada u velikoj mjeri subvencionisala ove kompanije, omogućavajući im da svoje modele prodaju po znatno nižim cijenama na tržištu EU. Ovaj potez rezultirao je smanjenjem prodaje kod velikih evropskih proizvođača automobila kao što su Volkswagen, Audi, Mercedes-Benz i BMW.

Sada su uvozne carine EU 18,8 odsto za Geely, 17 odsto za BYD i 35,3 odsto za SAIC. Primjena ovih carina vjerovatno će učiniti kineska vozila skupljim u bliskoj budućnosti, obeshrabrujući potrošače da ih kupuju. Međutim, ovo bi zauzvrat moglo dodatno otežati postizanje ciljeva EU u vezi sa smanjenjem emisija ugljenika, postavljenih za 2025. i 2030. godinu.

Izvor: naftikachronika.gr

Podijeli vijest:

Leave a Reply