Izvor fotografije: Shutterstock.com
Vlasti Ujedinjenog Kraljevstva zadužene za Emission Trading Scheme (ETS) najavile su namjeru uključivanja pomorskog sektora u šemu za smanjenje emisija ugljen-dioksida i podršku ekonomskom rastu, sa planiranim stupanjem na snagu predloženih promjena 2026. godine.
UK ETS trenutno razmatra predloge o proširenju šeme kako bi se uključile emisije iz pomorskog sektora, kao i prepoznala ne-cjevovodna transportna sredstva, poput brodskog, drumskog ili željezničkog transporta, za prenos zarobljenog ugljen-dioksida u geološko skladište.
Kako će UK ETS uključiti pomorske emisije, definišući šta se smatra domaćim putovanjem unutar šeme, pragove za uključivanje brodova, predložene izuzetke (uključujući zajednice na škotskim ostrvima) i vrste stakleničkih gasova koji će biti obuhvaćeni. Konsultacije takođe razmatraju kako bi se ovo proširenje moglo uskladiti s regionalnim i međunarodnim sistemima za određivanje cijene emisija.
Kako će UK ETS prepoznati ne-cjevovodni transport ugljen-dioksida putem brodova, drumskog ili željezničkog transporta do trajnog geološkog skladišta. Emitenti koji na ovaj način skladište CO2 ne bi morali plaćati cijenu emisije za uspješno zarobljeni CO2.
Konsultacije imaju za cilj detaljnije razmatranje implementacije pomorskog sektora u šemu od 2026. godine i predlaganje potencijalnog budućeg proširenja šeme na dodatne pomorske emisije.
Pokrenut 2021. godine, UK ETS pomaže dekarbonizaciju u avijaciji, energetici i industriji tako što postavlja ograničenja emisija i omogućava trgovanje kvotama, stvarajući cijenu ugljenika koja podstiče kompanije da smanje svoje emisije. Proširenjem šeme na pomorski sektor, kompanije sa brodovima koji obavljaju domaće plovidbe morale bi nabaviti kvote za svaku tonu ugljen-dioksida koju emituju. Ovo će osigurati da cijena goriva u pomorskom sektoru bolje odražava njihov uticaj na životnu sredinu.
Nedavno su aktivisti za zaštitu životne sredine, predvođeni organizacijom Transport & Environment (T&E), pozvali vladu Ujedinjenog Kraljevstva da uključi pomorske emisije stakleničkih gasova u šemu UK ETS.
Izvor: Safety4Sea