Izvor fotografije: PaxOcean
Od 1. januara 2025. godine, sva putovanja koja uključuju posjete lukama u Evropskoj uniji moraće da se pridržavaju nove FuelEU Maritime regulative. Ova nova regulativa ima za cilj da ubrza primjenu obnovljivih i niskougljeničnih goriva u pomorskom transportu kako bi se značajno smanjile emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG) u Evropi.
FuelEU Maritime predstavlja najnoviji propis osmišljen za podršku procesu dekarbonizacije pomorstva. Međutim, ove vrste propisa postaju sve složenije i regionalno specifične. Zbog velikog broja novih propisa, pooštrenih ciljeva i rokova, sve je veća potreba za pouzdanim podacima i uvidima koji mogu pomoći donošenju odluka. Nadalje, ovi propisi često ne uzimaju u obzir različitosti trgovinskih obrazaca ili tipova plovila, što uvodi nejasnoće i dodatne izazove za pomorsku industriju.
Kako bi pomogla brodovlasnicima da bolje razumiju finansijske troškove, kao i šire komercijalne posljedice usklađivanja sa novim propisom, Baltička berza je lansirala besplatan FuelEU Maritime kalkulator.
“Iako su najnoviji propisi o emisijama pozitivni za industriju, postoji određeni stepen nejasnoće oko toga šta predstavlja uspješan komercijalni učinak u ovom dinamičnom okruženju.Sve postaje jasnije kada se kazne i troškovi alternativnih goriva izraze u dolarima. Trenutno je potrebnije nego ikada jasno razumijevanje komercijalnih implikacija različitih propisa i njihovog uticaja na operativne odluke brodovlasnika,” izjavio je Martin Kraford-Brant, lider za emisije u Baltičkoj berzi.
Lansiran početkom ove godine, prije nego što regulativa stupi na snagu, kalkulator emisija Baltičke berze sada uključuje i specifičnu FuelEU Maritime funkciju. Ovaj alat pomaže brodovlasnicima da shvate potencijalne troškove za svoja plovila, dok operaterima i zakupcima omogućava procjenu da li im se naplaćuju pravični troškovi.
Ovaj novi alat pruža ključne komparativne podatke za putovanje plovila i potrošnju goriva, poredeći standardno gorivo sa zelenijim opcijama poput LNG-a ili metanola. Unošenjem nosivosti broda, tipa, brzine i potrošnje u odnosu na standardne podatke Baltičke berze, brodovlasnici mogu brzo izračunati potencijalne finansijske kazne za operacije koje uključuju posjete lukama EU. Ovo će omogućiti učesnicima na tržištu da uračunaju ove dodatne troškove u cijenu prevoza, izraženu u dolarima po toni, ili u željenu cijenu zakupa na određeno vrijeme.
Za sada kalkulator uključuje samo fosilne varijante alternativnih goriva, budući da će ona prva biti dostupna i očekuje se da će imati konkurentnije cijene u odnosu na zelene alternative. U budućim ažuriranjima alat će obuhvatiti mješavine biogoriva za dizel i LNG, koje imaju poznate faktore emisija od proizvodnje do upotrebe.
Na primjer, MR tanker nosivosti 50.000 dwt koji posluje na TC14 Baltičkoj ruti (Houston – Amsterdam), uz pretpostavljenu cijenu VLSFO od 600 dolara po toni i MGO od 700 dolara po toni, suočiće se sa oko 483.000 dolara troškova goriva i FuelEU Maritime kaznom od 29.400 dolara u 2025. godini.
Međutim, kalkulator omogućava korisnicima da brzo vide povezane troškove ukoliko bi brod koristio LNG, metanol ili amonijak. Ovaj primjer se zasniva na sljedećim podrazumijevanim cijenama goriva – LNG 750 dolara po toni, metanol 1.500 dolara po toni i amonijak 1.200 dolara po toni. Korisnici mogu jednostavno prilagoditi cijene goriva prema svojim potrebama.
Izvor: Splash247