Skip to main content
search
VijestiSvijet

Autonomna podvodna plovila – čuvari podvodnih cjevovoda

AAA

Izvor fotografije: Argeo

Autonomna podvodna plovila (AUV) danas predstavljaju jednu od najinovativnijih i najučinkovitijih tehnologija za inspekciju podvodnih cjevovoda. Ova savremena rješenja koriste senzore za mjerenje električnih polja koja stvaraju sistemi katodne zaštite (CP). Podaci prikupljeni tokom mjerenja pružaju ključne informacije o stanju anoda, protoku električne struje i opštem integritetu cjevovoda.

Najnoviji iskorak u ovom sektoru je sistem Argeo Listen, koji se integriše u AUV i koristi osam elektroda od srebra i srebro-hlorida (Ag/AgCl), ugrađenih u trup plovila. Ovaj dizajn štiti elektrode od oštećenja tokom porinuća i povratka AUV-a, dok istovremeno smanjuje buku izazvanu protokom vode.

Tokom inspekcije, AUV se kreće na visini od pet do deset metara iznad cjevovoda brzinom od tri do četiri čvora. Elektrode sa visokim nivoom preciznosti mjere električna polja koja se stvaraju u morskoj vodi zbog protoka električne struje iz anoda katodne zaštite.

Funkcionisanje sistema zasniva se na vezi između protoka električne struje i potrošnje anoda. Struja koja izlazi iz anoda proporcionalna je njihovom korozivnom habanju, što omogućava procjenu stope korozije anoda i stanja cjevovoda. Ako struja nije detektovana, to najčešće znači da zaštitni sloj cjevovoda ostaje netaknut i funkcioniše kao izolator koji sprječava koroziju. S druge strane, područja sa izraženim protokom struje ukazuju na oštećenja zaštitnog premaza ili izloženi metal.

Sistem Argeo Listen postiže izuzetnu preciznost mjerenja, sa nivoom buke ispod 0,005 μV/cm. Koristeći napredne numeričke metode, omogućava precizne proračune protoka struja i stope trošenja anoda sa minimalnim odstupanjima. Podaci se integrišu sa slikama sa kamera, rezultatima višesnopnih sonara i sonogramskim dijagramima, stvarajući sveobuhvatnu trodimenzionalnu vizualizaciju uz pomoć softvera Argeo Scope. Ova sveobuhvatna analiza omogućava brzu i pouzdanu procjenu stanja cjevovoda, otkrivajući potencijalna oštećenja i probleme u sistemu katodne zaštite.

Izvor: naftikachronika.gr

Podijeli vijest:

Leave a Reply