Skip to main content
search
VijestiSvijet

Kontejnerske kompanije suočavaju se sa manje profitabilnom budućnošću uz smirivanje situacije u Crvenom moru

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Najveće svjetske kontejnerske kompanije i njihovi investitori sa oprezom prate povratak na rutu Crveno more-Suecki kanal nakon godine profitabilnih poremećaja, ali povratak se neće dogoditi brzo, navode izvršni direktori i savjetnici za pomorsku sigurnost.

Krajem 2023. godine, Huti su svojim napadima postupno prisilili većinu brodskih kompanija da preusmjere plovidbu oko Rta dobre nade, što je dodalo sedmice svakom putovanju i povećalo potražnju za prevoznim kapacitetima. Povlačenjem svih raspoloživih brodova kako bi pokrili dodatno vrijeme i udaljenost na rutama Azija-Evropa, problem prekomjernog kapaciteta je nestao, zamijenjen neočekivano tijesnim tržištem i porastom cijena prevoza. Kao rezultat, brodari su zabilježili profitabilnu godinu, ali izazovi u prihodima su pred njima.

Zahvaljujući primirju u pojasu Gaze, lideri Hutija su obećali obustaviti napade na brodove. Očekujući da će brodari uskoro morati da se vrate u Crveno more kako bi ostali konkurentni, analitičari su smanjili procjene vrijednosti dionica nekih kompanija zbog straha od prekomjerne ponude kapaciteta i pada stopa prevoza. Investitori su već počeli smanjivati izloženost segmentu pomorskog prevoza, očekujući manju zaradu u budućnosti.

Maersk je izgubio oko deset odsto vrijednosti svojih dionica od trenutka kada su se pojavile prve glasine o primirju u Gazi početkom ovog mjeseca. Kompanija Jefferies je snizio svoj rejting da bi se održao. Hapag-Lloyd, partner Maerska u mreži Gemini Cooperation, takođe je zabilježio pad vrijednosti dionica za oko osam odsto od početka godine.

Izraelski brodar Zim, koji je održavao pomorsku logistiku Izraela tokom operacije u Gazi, doživio je pad vrijednosti dionica za četvrtinu od početka januara. Jefferies je smanjio ciljanu cijenu za Zim, ali je zadržao preporuku snižavanja rejtinga za dionice ove kompanije.

Još uvijek nije sigurno hoće li Huti održati obećanje o primirju u Crvenom moru.

Lideri Hutija obećali su da će pažljivo pratiti implementaciju primirja u Gazi i obnoviti napade na zapadne brodove ako se sukobi u regiji nastave. Primirje takođe zavisi od toga hoće li SAD i Velika Britanija nastaviti vazdušne udare na mete Hutija – faktor koji je van kontrole brodarske industrije.

“Komerijalni brodovi i dalje su u riziku zbog krhkosti primirja i mogućih pojedinačnih napada Hutija,” upozorila je britanska konsultantska kuća za pomorsku sigurnost Ambrey. “Procenjuje se da će se smanjenje rizika za pomorski transport odigrati postepeno.”

Izvor: The Maritime Executive

Podijeli vijest:

Leave a Reply