Izvor fotografije: Shutterstock.com
Globalno tržište tankera često je pod uticajem geopolitičkih zbivanja, ali rijetko se suočavalo sa nivoom neizvjesnosti kakvo trenutno vlada uoči inauguracije predsjednika Donalda Trump-a u Washington-u.
Prema posljednjem nedjeljnom izvještaju njujorškog brokera Poten & Partners, tri ključna pitanja mogla bi značajno uticati na trgovinu tankerima.
Prvo su tarife koje je Trump zaprijetio da će uvesti u okviru svoje strategije “Amerika na prvom mjestu”. Posebno, tarife koje bi mogle biti uvedene susjedima Kanadi i Meksiku mogle bi imati velike posljedice na trgovinu sirovom naftom i naftnim derivatima u Sjevernoj Americi. Poten napominje da je Trump takođe spomenuo Iran, Venecuelu i Kinu u kontekstu tarifa, uz dodatne prijetnje koje se odnose na Panamski kanal.
Drugi ključni problem su tankeri pod sankcijama. Ranije ove godine, kineski operater luka Shandong Port Group Co. Ltd. najavio je zabranu pristupa tankerima koji su na listi sankcija Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) u SAD-u. Ova zabrana je tada obuhvatala 39 plovila, uz dodatnih 73 tankera sankcionisana od strane Velike Britanije i 69 od strane Evropske unije. Ukupan broj sankcionisanih tankera bio je 135, sa određenim preklapanjem među sankcijama različitih tijela.
Međutim, 10. januara OFAC je dodao još 161 tanker na listu sankcija, čime je ukupan broj porastao na 270. Nove sankcije obuhvatile su i dva proizvođača nafte, nekoliko trgovaca, pružalaca pomorskog osiguranja i kompanija za usluge naftne industrije.
Poten procjenjuje da su tankeri obuhvaćeni sankcijama prevozili 40% ruske sirove nafte (oko 1,6 miliona barela dnevno) u 2024. godini. Od 39 tankera koji su inicijalno sankcionisani, 33 su ostala u neaktivnom stanju. Poten zaključuje da će nove sankcije značajno ograničiti trgovinske aktivnosti ovih plovila.
Istovremeno, Indija – najveći uvoznik ruske nafte – najavila je da neće dozvoliti OFAC-sankcionisanim tankerima pristup svojim lukama nakon završetka prelaznog perioda 12. marta. Kao rezultat toga, Rusija će vjerovatno biti primorana da traži alternativna tržišta za svoju naftu i da je prodaje ispod cjenovnog limita od 60 dolara po barelu, što bi moglo povećati korišćenje tankera i dnevne vozarine.
Poten upozorava: “Vrijeme je da se pripremimo za turbulencije: 2025. bi mogla biti godina puna izazova.”
Izvor: Seatrade Maritime