Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Gibraltar poziva na obavezno korišćenje pilota

AAA

Izvor fotografije: John Gomez / Shutterstock.com

Dvije i po godine nakon nesreće koja je dovela do potpunog gubitka broda OS 35, pomorska vlast Gibraltara objavila je izvještaj u kojem navodi da su loše planiranje i pogrešna procjena kapetana prouzrokovali incident. U izvještaju se preporučuje razmatranje uvođenja obavezne upotrebe pilota za brodove na sidrištu, uz zaključak da bi pilot vrlo vjerovatno spriječio nesreću.

OS 35, balker, bio je usidren u zapadnom sidrištu Gibraltara 29. avgusta 2022. godine radi bunkerisanja, što je uobičajena praksa u toj luci. Otprilike dva sata nakon njegovog dolaska, u isto sidrište uplovio je i gasni tanker Adam LNG, koji je plovio balastiran, bez tereta. OS 35 je završio bunkerisanje oko 20:30 i pripremio se za isplovljavanje ka Holandiji sa teretom čelične armature.

Istražitelji su zaključili da vremenski uslovi nisu imali značajan uticaj na incident. Prema brodskom dnevniku OS 35, vjetar je bio slab, vidljivost dobra, a nebo vedro. Analiza video-snimaka i drugih podataka pokazala je da je morska struja dolazila sa zapada brzinom od 0,2 čvora, dok je vjetar duvao brzinom od 12 čvorova iz istočno-sjeveroistočnog pravca.

Prema važećim propisima Gibraltara, piloti su obavezni samo prilikom pristajanja i isplovljavanja iz luke, ali ne i pri napuštanju sidrišta. U izvještaju se navodi da su incidenti rijetki, ali se kritikuje loše planiranje odlaska, koje nije bilo adekvatno nadgledano ni od strane posade ni od lučkih kontrolora. Kontrolori su pitali kako OS 35 planira da prođe pored usidrenog tankera, ali su dobili neodređen odgovor da će ga zaobići. Utvrđeno je da putanja isplovljavanja nije bila precizno isplanirana, plan plovidbe nije ažuriran prema stvarnoj poziciji sidrišta, niti je razmatran na komandnom mostu.

Nakon što je OS 35 podigao sidro, kapetan je naredio sporu vožnju unazad, zatim je povećao brzinu na 2,6 čvorova, ali je postao zabrinut jer su se približavali Adam LNG-u zbog kombinovanog efekta manevra, morskih struja i vjetra. Zaustavio je glavni pogon, a zatim naredio sporu vožnju naprijed, nakon čega je dao komandu za povećanje brzine i okretanje kormila krajnje ulijevo. Kasnije je telefonom kontaktirao glavnog inženjera tražeći maksimalnu snagu naprijed, ali je izvještaj pokazao da je manevar bio ograničen zbog ekstremnog položaja kormila.

Kako se OS 35 približavao Adam LNG-u, brzina mu je bila 1,3 čvora kada je udario u istureni pramac gasnog tankera, probivši dva brodska skladišta. Ovaj sudar pokrenuo je niz događaja koji su doveli do toga da je brodu naređeno da se nasuče kako bi se spriječilo potonuće, ali je na kraju proglašen potpunim gubitkom. Tokom kasnijih manevara došlo je i do problema u komunikaciji.

Kapetan OS 35 napravio je grešku u procjeni, koju posada na komandnom mostu nije prepoznala na vrijeme, zaključuje se u izvještaju. Da je pilot bio na brodu, vrlo je vjerovatno da bi se koristio drugačiji manevar pri isplovljavanju, koji ne bi uključivao dugotrajno kretanje unazad. Smatra se da bi prisustvo pilota gotovo sigurno spriječilo sudar.

Dalja analiza pokazala je da procedure OS 35 nisu zahtijevale detaljnu diskusiju između članova posade na komandnom mostu. Istražitelji su zaključili da bi kapetan ili drugi oficir, da su pažljivo pratili putanju broda, mogli primijetiti kontinuirano okretanje plovila i preduzeti mjere. Drugi oficir nije osporio kapetanov izmijenjeni plan koji je uključivao punu brzinu naprijed i kormilo krajnje ulijevo, jer nije bio konsultovan o manevru i promjeni plana.

Analiza incidenta dodatno je otežana jer snimač podataka (VDR) na OS 35 nije radio u potpunosti. Nije jasno da li je bio isključen, ali naknadno testiranje je pokazalo da je bio funkcionalan. Podaci nisu mogli biti preuzeti ni u Gibraltaru ni nakon slanja uređaja na forenzičku analizu u britansku Agenciju za istraživanje pomorskih nesreća.

Budući da nije bilo obaveze korišćenja pilota, kapetan nikada nije razmatrao tu opciju. Takođe, nije postojao zahtjev da kapetan obavijesti VTS (Sistem nadzora plovidbe) Gibraltara o planiranom isplovljavanju, zbog čega kontrolni centar nije mogao da uoči odstupanja od planiranog kursa. VTS je kontaktirao brod tek kada su primijetili problem.

U izvještaju se naglašava da bi Gibraltar Port Authority trebalo da razmotri uvođenje obavezne upotrebe pilota za brodove koji napuštaju zapadno sidrište. Ako se takva mjera ne usvoji, preporučuje se da VTS daje preciznije smjernice brodovima prije izdavanja dozvole za isplovljavanje. Takođe se predlaže da piloti jasno obavještavaju brodove o svojoj dostupnosti i procedurama za angažovanje pilota za isplovljavanje. Operater broda OS 35 treba da preispita obuku posade i procedure prilikom dolaska i odlaska iz luka bez pilota.

Manevar koji je trebao biti jednostavan prerastao je u jedan od najtežih pomorskih incidenata u istoriji Gibraltara. Uklanjanje olupine OS 35 trajalo je više od godinu dana, a došlo je i do zagađenja mora na obalama Gibraltara i Španije.

Izvor: The Maritime Executive

Podijeli vijest:

Leave a Reply