Izvor fotografije: Shutterstock.com
Pravni komitet Međunarodne pomorske organizacije (IMO) održao je svoje 112. zasijedanje od 24. do 28. marta 2025. godine u sjedištu organizacije u Londonu. Tokom zasijedanja razmatrani su brojni aktuelni pravni izazovi u pomorstvu, uz fokus na prava pomoraca, odgovornost u slučaju nesreća i bezbjednost plovidbe.
Jedna od centralnih tema bilo je usvajanje smjernica za pravičan tretman zadržanih pomoraca, pripremljenih na osnovu preporuka Zajedničke tripartitne radne grupe ILO–IMO (JTWG). Smjernice imaju za cilj sprečavanje kriminalizacije pomoraca bez sprovedene istrage i bolju koordinaciju između država zastave, luka i matičnih država pomoraca.
Komitet je izrazio zabrinutost zbog rekordnih 310 slučajeva napuštanja pomoraca u 2024. godini. Više od 3.000 pomoraca ostalo je bez podrške, često bez osnovnih prava i bez obavezne finansijske garancije za repatrijaciju. Preporučene su jače kontrole, bolje informisanje pomoraca i uspostavljanje nacionalnih kontakt tačaka za hitnu pomoć.
Nastavljena je analiza pravnih aspekata autonomnih brodova – uključujući nadležnost nad centrima za upravljanje, traganje i spašavanje, odgovornost u slučaju nesreća i uticaj na pomorsku radnu snagu. Usvojen je izvještaj Zajedničke radne grupe, a završetak MASS Kodeksa planiran je za 2027. godinu.
Komitet je podržao prijedlog da se ispita da li su postojeći pravni režimi IMO-a dovoljni za pokrivanje rizika vezanih za alternativna goriva poput amonijaka, vodonika i metanola. Analiza će biti dio agende za period 2026–2027.
Zasijedanje je uključilo i razmatranje mjera za borbu protiv lažnih brodskih registracija, koje narušavaju bezbjednost i ugled pomorske industrije. U saradnji s Ujedinjenim Kraljevstvom, pripremaju se nove smjernice koje će biti finalizovane do 2027. godine.
Razmotren je uticaj sukoba u Crnom i Azovskom moru na pomorsku bezbjednost, životnu sredinu i tokove snabdijevanja. Komitet je ponovio posvećenost zaštiti pomoraca i infrastrukture, bez ulaska u političke aspekte.
Predložena je regulatorna analiza tzv. sive flote – brodova koji posluju van zakonskog okvira. Planirana je revizija IMO konvencija kako bi se otkrile praznine koje omogućavaju nelegalno poslovanje, uz unapređenje tačnosti podataka u GISIS sistemu.
Razmotren je izvještaj o sprovođenju Atinske konvencije iz 2002. o odgovornosti u pomorskom putničkom saobraćaju. Zaključeno je da trenutno nijesu potrebne nove smjernice, s obzirom na ograničenu dostupnost osiguranja za ratne rizike.
Komitet je podržao inicijativu da se u definiciju pomorskih prijetnji uključe i terorizam, sajber napadi i prekogranični kriminal, uz preciznije razgraničenje nadležnosti između LEG komiteta i drugih tijela IMO-a.
Protokol o odgovornosti za štetu od opasnih i štetnih supstanci (HNS) još uvijek nije stupio na snagu – do sada ga je ratifikovalo osam država, a potrebno je još četiri.
Izvor: Safety4Sea