Izvor fotografije: Shutterstock.com
Ono što ribarima godinama predstavlja problem jer im meduze i rebraši pune mreže i otežavaju ribolov, uskoro bi moglo postati vrijedan resurs za poljoprivredu. Naučnici Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković (IRB) u Rovinju razvijaju inovativno đubrivo dobijeno upravo iz biomase ovih morskih organizama.
Riječ je o projektu NutriGel, čiji je cilj da ispita može li se biomasa meduza i rebraša pretvoriti u održiv izvor hranljivih materija za biljke, čime bi se smanjila zavisnost od konvencionalnih đubriva i neobnovljivih prirodnih resursa.
Kako ističu iz IRB-a, dosadašnja laboratorijska istraživanja dala su ohrabrujuće rezultate.
– Za sada smo bili uspješni. Potvrdili smo da se azot i fosfor mogu taložiti u kontrolisanim laboratorijskim uslovima te da se može dobiti materijal bez neželjenih zagađujućih materija. To je važan korak jer želimo pokazati da se iz biomase može dobiti kvalitetan i bezbjedan proizvod – kazala je rukovoditeljka projekta dr Tjaša Kogovšek iz Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju.
Potreba za razvojem novih vrsta đubriva sve je izraženija zbog rasta svjetske populacije i sve veće potražnje za hranom. Istovremeno, proizvodnja konvencionalnih đubriva u velikoj mjeri oslanja se na ograničene prirodne resurse, poput fosfatnih stijena iz kojih se dobija fosfor.
Zbog toga naučnici traže održive alternative koje bi omogućile proizvodnju hrane uz manji uticaj na životnu sredinu i u skladu sa principima cirkularne ekonomije.
Projekat NutriGel za sada je u fazi dokazivanja koncepta, a cilj istraživača bio je da potvrde naučnu i tehnološku izvodljivost ove ideje. Nakon uspješno završenih laboratorijskih ispitivanja slijedi nova faza razvoja.
Istraživački tim sada planira da pronađe partnere za nastavak projekta i ispita može li se isti ili sličan postupak primijeniti i na druge vrste organske biomase koje bi mogle poslužiti kao izvor hranljivih materija za biljke.
Izvor: novilist.hr



