Izvor fotografije: Shutterstock.com
Na brodu je u prošlosti kao i danas uvijek bilo teških poslova, pa nije ni čudo što su pomorci u prošlosti, dok se plovilo znatno duže i teže nego danas, dobijali alkoholne „obroke“. Gutljaj groga u hladnim vodama Evrope, pikantni punč na vrućim Karibima… Ali čak i danas, pomorac nakon napornog dana ne bi odbio dobro piće.
Zaronimo u prošlost i saznajmo kako je grog zapravo nastao i koliko bi trebao biti jak. Ali, prije nego što to učinimo, pogledajmo osam osvježavajućih koktela koji su savršeni za pomorce.
- Port and Starboard
Pažljivo sipajte liker od nane u manju čašu tako da je zeleni sloj iznad crvenog Grenadine-a i nemojte ih miješati.
- Dark ‘n’ Stormy
Impresivan koktel koji vizuelno podsjeća na oluju iznad okeana, pokazujući radost i opasnost koje su nerazdvojne na moru. Dakle, 60 ml tamnog ruma, 90 ml đumbir piva, 15 ml soka od limete. Stavite led u visoku čašu (highball) i prelijte preko đumbirovog piva. Dodajte sok od limete, a zatim polako sipajte tamni rum tako da ostane na površini. Ukrasite kriškom limete. Takođe se može napraviti na suprotan način, sipajući đumbirovo pivo na kraju.
Ovaj koktel nastao je na Bermudskim ostrvima, lokaciji sa velikim brojem olupina brodova. Navodno ga je izumio stari mornar koji je tamnu nijansu pića povezao sa olujnim oblacima. Ovo piće uvijek treba miješati sa crnim rumom Goslings.
- Tomorrow We Sail
Opojni mjehurići ovog koktela čine njegovo ime previše jasnim. 100 cl pjenušca ili šampanjca, 15 cl port vina, 15 cl tamnog ruma, 1 kašika likera od narandže (npr. Cointreau, Grand Marnier, Curaçao …). Poslužite u šampanjskoj čaši i ukrasite spiralom kore od narandže.
- Sea Breeze
Lagano i osvježavajuće piće baš kao pravi morski povjetarac. 30 cl votke, 90 cl soka od brusnice, 30 cl soka od grejpfruta. Poslužite u čaši za highball, sa ledom i ukrasite kriškom limuna.
- Maritime Martini
Dobri staromodni Martini sa nautičkim sastojkom za one koji vole nešto jače. Šest dijelova džina, dva dijela suvog vermuta i masline punjene inćunima za kraj. Pomiješajte sve sastojke sa ledom. Potrebno protresti, a ne promiješati.
- Ocean Mist
Ovaj koktel je nastao kao posveta obali Nove Engleske. Jedan dio tekile, jedan dio likera od marelice i jedan dio soka od limuna. Morska so, bjelance…Pomiješajte ga u šejkeru i sipajte u čašu. Zatim prelijte preko plavog Curaçaoa kako biste stvorili divan efekat morske pjene: plave boje koja postaje zelena sa vrhovima bijele pjene.
- Sex with the Captain
Mirisni i sočni koktel u bojama zalaska sunca. Obavezno za svakog kapetana. 45 cl „Captain Morgan“® originalni začinjeni rum, 30 cl likera Amaretto, 30 cl rakije od breskve, 30 cl soka od brusnice, 30 cl soka od naranče.
- Sirocco Mixture
Zloglasni jugoistočni vjetar Hrvatske (Dalmacije prim.red.), nosi svu vrelinu i suvoću pustinje Sahare. I kao što je jedan engleski pisac izjavio 1837. godine: “Ništa nije pametnije tokom juga od ledenih pića; oživljavaju duhove, jačaju tijelo i pomažu probavi.”
Stoga je stvoreno ovo lagano, ali začinjeno piće kako bi se podmazala najsušnija grla. Izvorno je dodat led sa vulkana Etna (Sicilija), zatim 2 kore limete, 2 kašičice šećera, 2 soka od limete, konjak od 60 cl, 30 cl Maraschina ili 15 cl likera od višnje.
Premažite koru šećerom i dodajte sok limete. Dopunite izlomljenim ledom, a zatim dodajte konjak i liker od višnje. Za dodatni ukus dodajte malo rendanog muškatnog oraščića.
Ima još mnogo koktela pomorske tematike i sigurni smo da ih možete smisliti i sami. Pokušajte, na primjer, „Tropic Storm“, „Ocean Breeze“ ili „Fat Sailor“, gdje možete uživati u kombinaciji ruma i likera od kafe. Ili se uvijek možete osloniti na dobri stari grog.
Znate li kome dugujemo za njegovo stvaranje? Kako je došlo do groga?
Postoje barem dvije priče koje objašnjavaju porijeklo groga. U obojici glavnu ulogu igra engleski viceadmiral Edward Vernon. Vernon je imao nadimak “Old Grog” jer je često nosio ogrtač od grogrene, grube tkanine od svile i vune. I zašto se njemu kao izumitelju pripisuje ovaj ukusni napitak? Čak od 17. vijeka i nadalje, posadi engleske Kraljevske mornarice izdat je “obrok” ruma. Doza je, međutim, vjerovatno bila prevelika jer je dovela do toga da je posada često bila pijana i bez discipline.
Prva od legendi govori o “Old Grog-u” koji je naredio da se rum razrijedi vodom. A budući da britanska ostrva leže u hladnim vodama, posluživalo se vruće. Kasnije su dodavali sok od limete (koji je bio odličan u sprječavanju skorbuta) i šećer. Tako se rodilo poznato piće. Druga legenda nudi mnogo pragmatičnije objašnjenje.
Kada se kraljevska flota preselila na vruće Karibe, borila se sa brzim propadanjem slatke vode. Voda u drvenim bačvama brzo je postala užegla u toploj i vlažnoj klimi. Stoga je zloglasni Old Grog Edward Vernon odlučio da doda alkohol u vodu kako bi spriječio njegovo propadanje.
Na Karibima je rum jeftin i pristupačan, pa je to bio jasan izbor. Dakle, kao rezultat toga, grog je izvorno bio jedan dio ruma, a jedan dio vode. Danas je grog poznat u cijelom svijetu i više se ne mora proizvoditi od stvarnog ruma.
A šta klasici kažu o grogu?
”Grog mora biti toliko jak da kad neko padne u more, može preplivati cijeli Engleski kanal. Nakon slabog groga utopio bi se kao štene.
kaže Jaroslav Hašek, slavni češki satiričar i pisac.
Izvor: Yachting