Skip to main content
search
VijestiSvijet

Americi je potreban novi zakon o floti za obnovu mornarice

AAA

Izvor fotografije: Photo_Time / Shutterstock.com

30-godišnji plan izgradnje brodova američke mornarice trebalo bi zamijeniti zakonom o floti koji bi finansirao izgradnju brodova prema stvarnim potrebama države.

Tokom posljednjih deset godina primjene 30-godišnjih planova, američka flota se nije proširila, već smanjila. Američka brodogradilišta nemaju kapacitet da izgrade potrebne ratne brodove jer ne postoji dosljednost u procesu nabavke.

Godišnje budžetske promjene narušavaju kontinuitet u planiranju izgradnje flote. U tabelama mornaričkog budžeta vidi se konstantan pad broja brodova, posebno u fiskalnim godinama 2027. i 2044. godine.

Krajem 19. i početkom 20. vijeka, Sjedinjene Američke Države, Njemačko Carstvo i Austrougarska koristile su posebne zakone o floti za finansiranje pomorskih snaga. Američki Kongres je 1940. godine donio Zakon o dvo-okeanskoj mornarici kako bi proširio flotu za više od 70%.

U okviru tog zakona Kongres je odobrio izgradnju:

– 385.000 tona kapitalnih brodova

– 200.000 tona carrier-a aviona

– 420.000 tona krstarica

– 250.000 tona razarača

– 70.000 tona podmornica

Ova sredstva su omogućila finansiranje novih brodova, municije i proširenje brodogradilišta, osiguravajući da je američka mornarica imala početnu prednost u ratnim pripremama prije japanskog napada na Pearl Harbour.

U Njemačkom Carstvu admiral Tirpic je predložio zakon kojim se definisala veličina mornarice, a plan je podrazumijevao zamjenu svakog bojnog broda nakon 25 godina službe. Tirpic-ovi zakoni o floti usvojeni su 1898, 1900, 1908. i 1912. godine, a bili su zasnovani na procjeni snage britanske Kraljevske mornarice i potrebe za odbranom prekomorskih kolonija.

Austrougarska mornarica je imala sličan sistem. Kada je Italija započela izgradnju bojnih brodova, admiral Montecuccoli je predložio vlastiti plan izgradnje, ali ga je politika u Beču blokirala. Ipak, uspio je osigurati privatni zajam od 32 miliona austrijskih kruna i započeti izgradnju brodova Viribus Uniti i Tegethoff, uz obećanje da će vlada kasnije otkupiti plovila.

Montecuccoli je morao vješto balansirati između političkih frakcija kako bi realizovao svoj plan. Češki poslanici su javno glasali protiv mornaričkog budžeta, ali su ga privatno podržavali, jer je kompanija Škoda Works snabdijevala mornaricu čeličnim oklopom i topovima, što je donosilo radna mjesta u Češkoj i Moravskoj.

Danas se mornarica suočava sa izazovima sličnim onima iz prošlosti. Američka mornarica pokušava da smanji nabavke brodova zbog neizvjesnih godišnjih budžeta Ministarstva odbrane. Novi zakon o floti osigurao bi stabilan proces nabavke i omogućio brodogradilištima dugoročne investicije u materijale i resurse potrebne za izgradnju pristupačne i održive flote.

Američkoj mornarici su bile potrebne decenije da dođe do trenutne situacije, a za povratak na željenu veličinu biće potrebna dosljedna i kontinuirana finansijska podrška. Novi zakon o floti mogao bi biti efikasnije rješenje od 30-godišnjeg plana izgradnje, koji je u velikoj mjeri izgubio svoju svrhu.

Izvor: The Maritime Executive

Podijeli vijest:

Leave a Reply