Skip to main content
search
VijestiSvijet

Američka brodogradilišta: Realan cilj ili nedostižan san Donald Trump-a?

AAA

Izvor fotografije: Kate Scott / Shutterstock.com

Ambicije Donalda Trump-a da ponovo učini Sjedinjene Američke Države velikom silom obuhvataju i američku brodograđevinsku industriju. No, može li se ta industrija, suočena sa nedostatkom konkurentnosti u odnosu na azijske zemlje, zaista uzdići?

U nedavnom izvještaju brodarska kompanija Intermodal analizira globalnu knjigu narudžbina brodova, ističući zemlje koje dominiraju u sektoru brodogradnje. Na prvom mjestu nalazi se Kina, čija brodogradilišta imaju naručeno 3.454 broda ukupne tonaže 175,4 miliona GT, što čini 62% globalne knjige narudžbina.

Drugo mjesto zauzima Južna Koreja, čija brodogradilišta očekuju isporuku 687 brodova ukupne tonaže 60,1 milion GT, što predstavlja 21% svjetske narudžbine. Na trećem mjestu su japanska brodogradilišta, koja trenutno grade 651 brod ukupne tonaže 24,8 miliona GT, odnosno 9% globalnog kapaciteta. Ove tri zemlje zajedno drže više od 90% svjetske brodograđevne industrije u pogledu tonaže.

Na narednim pozicijama, prema podacima Intermodala, nalaze se Italija (1,35%), Vijetnam (1%) i Filipini (0,89%). Italija je specijalizovana za izgradnju kruzera, dok je u Vijetnamu prisutna južnokorejska korporacija HD Hyundai, a u Filipinima posluje japansko brodogradilište Tsuneishi.

S druge strane, američka brodogradilišta nisu ni među prvih deset, sa narudžbinama za svega 52 broda ukupne tonaže 245.000 GT, uglavnom tegljača i putničkih plovila.

Ipak, prema Intermodalu, perspektive američke brodograđevinske industrije nisu beznačajne. Ključ njenog mogućeg oporavka leži u strateškim partnerstvima i velikim investicijama, poput plana kompanije CMA CGM da uloži 20 milijardi dolara u SAD u narednim godinama, kao i u vodećoj ulozi SAD-a u razvoju tehnologije.

Zbog toga, budućnost u kojoj SAD, zajedno sa Vijetnamom i Indijom, narušava dominaciju azijskih giganata u globalnoj brodogradnji možda i nije tako nedostižna.

Izvor: naftikachronika.gr

Podijeli vijest:

Leave a Reply