Izvor fotografije: Bibby Marine
Inovativni projekat izgradnje prvog potpuno električnog plovila za servisiranje offshore instalacija (eCSOV) premješten je u drugo brodogradilište kako bi ispunio uslove projekta u Velikoj Britaniji. Kompanija Bibby Marine predvodi projekat koji je dobio 25 miliona dolara kroz britanski program za plovila bez emisija i infrastrukturu (ZEVI), uz zahtjev da plovilo bude operativno između 2025. i 2028. godine.
Bibby Marine je objavio potpisivanje novog ugovora o gradnji sa španskim brodogradilištem Armon za konstrukciju ovog pionirskog plovila. U aprilu 2024. godine objavljeno je da je brodogradilište Gondan takođe u Španiji prvobitno dobilo ugovor nakon tendera. Brodogradilište Asturias u Španiji izabrano je ispred više brodogradilišta u Velikoj Britaniji i širom svijeta. Bibby je naveo rokove, budžet i reputaciju kvaliteta kao ključne faktore u donošenju odluke, ali sada ističe da novi ugovor prati “prijateljski raskid sa prvobitnim brodogradilištem”.
Ranije je objavljeno da će plovilo biti završeno do 2026. godine. Međutim, kompanija se nije izjasnila o novom roku nakon promjene brodogradilišta.
Prema projektnoj dokumentaciji, planirano je da plovilo dužine 90 metara koristi električnu energiju i baterije, uz motore na metanol kao rezervnu opciju.
“Uzbuđeni smo zbog porinuća ovog plovila, jer vjerujemo da će njegova isporuka biti prekretnica za našu industriju, ubrzavajući naš put ka postizanju nultih emisija i postavljajući nove standarde za ostale operatere” rekao je Nigel Quinn, izvršni direktor kompanije Bibby Marine.
Dizajn plovila razvijen je od strane kompanije Longitude Engineering na osnovu jednog od postojećih koncepata brodova. Projekat ima za cilj razvoj dizajna koji omogućavaju pretvaranje tradicionalnog plovila u plovilo bez emisija tokom normalnih operacija.
“Ovaj projekat predstavlja ključni trenutak na putu ka održivim pomorskim operacijama i ponosni smo što sarađujemo sa Bibby Marine na ostvarivanju ovog revolucionarnog plovila,” izjavio je Laudelino Alperi, izvršni direktor brodogradilišta Armon. “Kompleksnost eCSOV-a naglašava njegov značaj, ne samo kao tehnološki izazov, već i kao izraz posvećenosti čišćoj i zelenijoj budućnosti.”
U projektu učestvuju i luka Aberdin, ORE Catapult, Kongsberg, DNC, Shell i Univerzitet Liverpool John Moores.
Izvor: The Maritime Executive