Izvor fotografije: FOTOGRIN / shutterstock
Planeri lanaca snabdijevanja užurbano zakazuju pošiljke iz zemalja van Kine ka Sjedinjenim Američkim Državama, nakon što je predsjednik Donald Tramp objavio djelimično povlačenje iz dosadašnjeg carinskog režima.
Tramp je najavio 90-dnevnu suspenziju viših carina za pojedine zemlje, u trenutku kada se američko tržište suočava sa finansijskom nestabilnošću i slabljenjem dolara – svega sedmicu nakon što je prvi put objavio nove mjere.
Međutim, trgovinski sukob između Vašingtona i Pekinga dodatno je eskalirao. Predsjednik SAD-a podigao je carine na robu iz Kine na 125 odsto, dok je Kina, kao odgovor uvela kontramjere od 84 odsto na sav američki uvoz, uz poruku da ne namjerava da popusti pod pritiscima.
Pošiljaoci van Kine već ulaze u glavnu sezonu
Trampova univerzalna carina od 10 odsto za sve zemlje, izuzev Kine, i dalje je na snazi, ali postoje indicije da SAD aktivno traži trgovinske dogovore sa alternativnim proizvodnim bazama.
Tako je, na primjer, vlada Vijetnama danas saopštila da je u toku pregovor sa SAD-om o sklapanju trgovinskog sporazuma, samo nekoliko sati nakon što su ukinute carine od 46 odsto na uvoz iz te zemlje.
U saopštenju objavljenom nakon sastanka zamjenika vijetnamskog premijera Hoa Duka Phoca i američkog trgovinskog predstavnika Džejmsona Grira u Vašingtonu, navedeno je da će dvije strane razmotriti uklanjanje što većeg broja netarifnih barijera.
Povodom Trampovog povlačenja, Lars Jensen, izvršni direktor savjetodavne kompanije Vespucci Maritime, objavio je na LinkedIn-u: „Za lance snabdijevanja to znači da će veliki broj pošiljki koje su bile pauzirane prošle sedmice sada hitno biti otpremljene iz zemalja koje nisu Kina. Pošiljaoci žele da iskoriste priliku dok još mogu izbjeći visoke carine.“
Tokom turbulentne sedmice, broj zakazanih kontejnerskih pošiljki ka SAD-u opao je za 67 odsto. Očekuje se da bi kratki rok za niže carine do jula mogao izazvati zagušenja i uska grla u američkim lukama, jer pošiljaoci žure da robu isporuče na vrijeme.
„Pošiljaoci izvan Kine mogli bi već sada, ili što prije, da uđu u glavnu sezonu isporuka, kako bi robu prevezli prije 9. jula kada ističe rok za povlašćene carine“, poručio je Jensen.
Trgovinski rat već mijenja globalne tokove žitarica i energenata
Kina ne popušta u trgovinskoj konfrontaciji sa SAD-om, što se već ogleda u promjenama u obrascima kupovine žitarica i gasa.
Vozarine za vrlo velike gasne tankere (VLGC) dodatno su pale nakon što je Peking objavio carinu od 84 odsto na američku robu. Samo devetog aprila, dnevna cijena na LPG1 ruti pala je za 12.200 dolara – na 13.600 dolara po danu, dok je LPG3 ruta pala za 12.800 dolara, spustivši se na 14.300 dolara dnevno.
„Trgovinski ratovi nemaju pobjednika, a protekcionizam vodi u slijepu ulicu. Ekonomski uspjeh i Kine i SAD-a predstavlja zajedničku šansu, a ne međusobnu prijetnju“, navedeno je u upravo objavljenom Bijelom dokumentu kineske vlade, dugom 18.300 riječi, koji predstavlja odgovor na najnovije američke carine.
Izvor: splash247.com