Skip to main content
search
VijestiSvijet

CEPSA će snabdijevati trajekte Naviera Armas Trasmediterránea 2G biogorivom

AAA

Izvor fotografije: Angel L / Shutterstock.com

Španska multinacionalna kompanija za naftu i gas CEPSA ugovorila je isporuku biogoriva druge generacije (2G) za trajekte Naviera Armas Trasmediterránea.

Kako je saopšteno, kompanija će snabdijevati biogorivo iz luke Algeciras. Ova biogoriva se proizvode u San Roque Energy Park-u (Campo de Gibraltar, Cádiz) od poljoprivrednog otpada.

Kompanija je transformisala jednu od svojih fabrika u San Roque Energy Park-u, prilagođavajući Isomax jedinicu za proizvodnju biogoriva druge generacije ko-procesuiranjem.

Ovo je prvi put u Španiji da će putnički brodovi koristiti ovu vrstu održivog goriva. Obnovljivo gorivo će se isporučivati ​​trajektima Naviera Armas Trasmediterránea koji povezuju Algeciras sa Ceuta-om.

„Nastavljamo da promovišemo održivu mobilnost kao jedan od stubova našeg strateškog rasta. Sa ovakvim inicijativama i onima koje sprovodimo u vazdušnom i željezničkom transportu, napredujemo ka našem cilju da postanemo vodeći proizvođač biogoriva u Španiji i Portugaliji, istovremeno olakšavajući dekarbonizaciju naših kupaca u pomorskom sektoru.” Samir Fernández, Direktor Marine Fuel Solutions u CEPSA-i, istakao je važnost ove prekretnice u strategiji energetske tranzicije kompanije.

„U Naviera Armas Trasmediterránea, čvrsto smo posvećeni zahtjevima energetske tranzicije. To je definisano u našem planu smanjenja CO2, koji je sertifikovao Lloyd’s, a odobrilo Ministarstvo za ekološku tranziciju i demografski izazov. Preduzeli smo važne korake u tom pravcu. Imali smo prirodno razumijevanje s CEPSA-om, zbog čega smo im povjerili isporuku 2G biogoriva koje već koristimo na našim brodovima u Gibraltarskom moreuzu i proširiće se na ostatak naše flote.“, rekao je Agustín Aguilera, direktor za operacije i životnu sredinu u Naviera Armas Trasmediterránea.

Biogoriva druge generacije mogu se koristiti na brodovima bez modifikacija motora i imaju veliki potencijal za smanjenje emisije CO2 u poređenju sa konvencionalnim fosilnim gorivima. Naime, tokom čitavog životnog ciklusa, od proizvodnje do upotrebe na brodovima, emisija CO2 može se smanjiti do 90% u odnosu na konvencionalna fosilna goriva, prema kompaniji.

Ova inicijativa će izbjeći preko 63 tone emisije CO2, što je ekvivalent sadnji 750 stabala, i omogućiti trajektima Naviera Armas Trasmediterránea da isplove iz luke Algeciras sa najviše 15% obnovljivog dizela u svojim rezervoarima.

Konkretno, paket Evropske komisije Fit for 55 uključuje zakonodavnu inicijativu „Fuel EU Maritime“, koja ima za cilj smanjenje intenziteta emisija štetnih gasova u pomorskom transportu za 2% u 2025. godini, 6% u 2030. i 80% u 2050. godini, u odnosu na nivoe iz 2020. godine povećanjem upotrebe održivih alternativnih goriva.

Kroz svoju strategiju Positive Motion 2030, CEPSA ima za cilj da predvodi održivu mobilnost i promoviše dekarbonizaciju pomorskog, vazdušnog i kopnenog transporta kroz proizvodnju zelenih molekula.

CEPSA i Luka Algeciras nedavno su učestvovali u radu Komiteta za zaštitu morske sredine (MEPC 80) Međunarodne pomorske organizacije (IMO) u Londonu, gdje su predstavili različite projekte na kojima oba entiteta rade na promovisanju dekarbonizacije pomorskog transporta.

U junu ove godine, CEPSA je otkrila da je u partnerstvu sa norveškim proizvođačem amonijaka Yara Clean Ammonia na razvoju prvog zelenog vodoničnog koridora između luka Algeciras i Rotterdam.

Partnerstvo dolazi na marginama najave objavljene u oktobru prošle godine kada je CEPSA potpisala memorandum o razumijevanju (MoR) sa lukom Rotterdam za uspostavljanje prvog koridora zelenog vodonika između južne i sjeverne Evrope.

Izvor: Offshore Energy

Podijeli vijest:

Leave a Reply