Izvor fotografije: Shutterstock.com
“Avioni, vozovi i automobili” bila je hit komedija iz 1987. godine, ali čišćenje emisija iz avijacije i pomorstva, nažalost nije smiješno. Međutim, možda će vam trebati smisao za humor da to učinite.
Vazduhoplovstvo i brodarstvo su najteži sektori za smanjenje emisija zbog svojih globalnih razmjera, dugovječne imovine i finansijske strukture. Nedostaju im laka rješenja.
Sam transport čini petinu globalnih emisija. Vazduhoplovstvo i brodarstvo predstavljaju oko 11 posto od toga ili tri posto globalnih emisija. Ali njihove emisije rastu i predviđa se da će nastaviti da rastu.
Vozila predstavljaju daleko najveći udio u emisijama iz transporta – 75 posto. Ali njihove emisije se smanjuju jer se vozila na fosilna goriva zamjenjuju onima koji koriste litijum-jonske baterije.
Međutim baterijama nedostaje gustina energije za pogon ogromnih brodova koji putuju globusom i aviona sa ograničenom težinom. Tipičnom kontejnerskom brodu je potrebna snaga od 10.000 Tesla S85 baterija svakog dana!
Njihovo punjenje je između teškog i nemogućeg. Stoga će brodovi na baterije biti ograničeni na luku i putovanja na kratke udaljenosti gdje se mogu lako puniti svakodnevno.
Neravan put transporta
Posljednjih godina, avijacija je napredovala brže od brodogradnje u smanjenju emisija. Međutim, IMO, Međunarodna pomorska organizacija UN, regulator globalnog pomorstva želi da uhvati korak. Na julskom sastanku IMO usvojen je novi plan za preskok pogrešnih koraka u smanjenju emisija.
Umjesto da se pridruži Pariskom klimatskom sporazumu iz 2015., IMO je ciljao svoj problem emisije sumpora prije nego što se pozabavio CO2.
Emisije bi mogle biti smanjene!
Odgovarajući na svoje kritičare, IMO je 2018. usvojio cilj smanjenja emisija iz brodarstva na 50 posto u odnosu na nivoe iz 2008. do 2050. Klimatski aktivisti su bili nezadovoljni, zahtijevajući smanjenje od 100 posto. Njihovo nezadovoljstvo je nagnalo IMO u julu da usvoji neto nulti cilj „do ili otprilike, tj. blizu 2050. godine“.
Iako su godine daleko, dugotrajna imovina brodarstva znači da su potrebne hitne odluke i ulaganja. Pomorska industrija mora pronaći nove tehnologije i goriva bez ugljenika. Ali koje? Nuklearna energija je dugoročna opcija, ali skupa i izazovna. Danas su glavni kandidati metanol, amonijak i vodonik. Svaki se može proizvesti iz zelene energije, čime se ne emituje ugljenik prilikom sagorijevanja.
Čini se da je metanol prvi pobjednik alternativnih goriva. Prošle godine je naručeno 35 brodova na metanol za 13 posto proširenja flote. Dok se industrija bori sa kojim će novim gorivom dominirati, ona mora početi da smanjuje emisije.
Lakši put avijacije
Avijacija, iako ima slične izazove sa emisijama kao i brodarstvo, možda ima lakši put do neto nule. Prognoze za vazdušni saobraćaj sugerišu godišnji rast od tri do četiri posto, što je duplo više od brodarstva. Suočena sa većom potrošnjom goriva svake godine, avioindustrija grozničavo radi na poboljšanju efikasnosti mlaznih motora.
Prethodni dobici omogućili su avionima da lete dalje, prevoze više putnika i tereta kao i niže cijene karata. Međutim, sagorijevanje više goriva, čak i kod efikasnijih motora, znači povećanu emisiju. Nova goriva i tehnologije motora moraju biti odgovor.
Mnoga rješenja za zelena goriva koja se nude za transport nisu izvodljiva za avione. Ograničenja težine i veličine isključuju baterije. Isto tako, pitanja gustine energije eliminišu metanol i amonijak iz razmatranja. Vodonik je gust izvor energije, ali je skup i stvara teške i opasne probleme pri rukovanju i skladištenju. Napajanje malih aviona vodonikom pokušava se u nadi da će ga do 2040-ih moći koristiti veliki komercijalni avioni. Vidjećemo.
Preferirano rješenje avio industrije je održivo avionsko gorivo napravljeno od poljoprivrednih proizvoda i industrijskog otpada (SAF). Studije pokazuju da će SAF biti primarno gorivo za smanjenje emisija iz avijacije. Očekuje se da će svijet proširiti listu sirovina za proizvodnju SAF-a, ali do 2040. sintetički SAF će možda biti potreban za daljnje napore industrije za dekarbonizaciju.
Međutim, samo SAF neće biti dovoljan. Avio industrija mora smanjiti emisije poboljšavajući operativnu efikasnost. Takođe mora da obuhvati kompenzaciju ugljenika kao poslednji korak dekarbonizacije.
Misadventures Ahead!
Komedija iz 1987. uključivala je dva nevjerovatna putnika u trodnevnu odiseju nesreća koji pokušavaju da stignu do Čikaga na porodičnu večeru, povodom Thanksgiving Day-a.
Odiseja avio i brodarske industrije u cilju nulte emisije do 2050. godine može sadržati i nezgode. Trošak za potrošače će, međutim, biti veći od cijene ulaznice za bioskop.
Izvor: The Maritime Executive