Skip to main content
search
VijestiSvijet

CMA CGM i Maersk – partnerstvo u cilju dekarbonizacije

AAA

Izvor fotografije: Taljat David / Shutterstock.com

Dvije od najvećih kompanija za kontejnerski transport, Maersk i CMA CGM, odlučile su da sarađuju na inicijativama za dekarbonizaciju. Obije brodske kompanije vjeruju da će zajednički rad pomoći ubrzanju zelene tranzicije u pomorskom transportu.

CMA CGM i Maersk postavili su cilj net-zero emisija za svoje poslove u brodskom transportu, pronašli su skalabilne tehnologije koje mogu imati uticaja tokom ove decenije i već su preduzeli korake ka promociji dekarbonizacije pomorskog saobraćaja.

Pored toga, obije kompanije ulažu u nove ekološke brodove. Maersk je naručio brodove koji mogu da koriste bio/e-metanol kao gorivo, dok je francuska brodarska linija naručila brodove koji koriste LNG kao gorivo, a takođe i bio/e-metan, novi ekološki ekvivalent trenutnom LNG-u, kao i brodove koji koriste bio/e-metanol.

Iako se ova dva izvora goriva čine najzrelijim među trenutnim opcijama, obije kompanije očekuju da će buduća mješavina goriva u pomorskom transportu uključivati i druge izvore koji će se razvijati tokom narednih nekoliko godina.

Konkretno, Maersk i CMA CGM će raditi zajedno na razvoju upotrebe alternativnih zelenijih goriva za pogon kontejnerskih brodova, i to:

– Razvijanje visokih standarda za alternativna održiva ekološka goriva, uključujući analizu cjelokupnog životnog ciklusa i povezanih emisija gasova sa efektom staklene bašte, kao i pomoć u postavljanju okvira za masovnu proizvodnju zelenog metana i zelenog metanola.

– Razvijanje i održavanje standarda za operacije brodova koji koriste zeleni metanol u pogledu bezbjednosti i snabdijevanja gorivom, kao i ubrzanje spremnosti luka za snabdijevanje gorivom i isporuku bio/e-metanola na ključnim lukama širom svijeta.

– Nastavak zajedničkog istraživanja i razvoja drugih komponenata net zero riješenja, kao što su amonijak ili inovativne tehnologije za naše brodove.

Pored toga, ove dva pomorska giganta su se složila oko ključne uloge regulacije u obezbjeđivanju dekarbonizacije sektora. Obije kompanije pozdravljaju ishod nedavne sjednice Marine Environment Protection Committee, International Maritime Organization, tokom koje je usvojena strategija IMO-a za smanjenje emisija GHG iz brodova za 2023. godinu, sa ojačanim ciljevima za suzbijanje štetnih emisija.

Izvor: Container News

Podijeli vijest:

Leave a Reply