Izvor fotografije:Mariusz Bugno / shutterstock
Kineski zvaničnici predstavili su novu klasu kontejnerskih brodova CMA CGM kao najveće na svijetu među dual fuel plovilima, prilikom svečanog imenovanja i primopredaje broda CMA CGM Seine, nosivosti 220.000 DWT. Istaknute su inovacije u dizajnu i brzini izgradnje broda, koji su opisali kao morskog džina i zelenog kralja tereta.
CMA CGM Seine ima iste dimenzije kao i pet godina star brod iz klase CMA CGM Jacques Saade, ali donosi značajna poboljšanja u efikasnosti. Brod je dug 399 metara i širok 61,3 metra, a predviđa se da će smanjiti emisije za 20% i gotovo u potpunosti eliminisati emisije sumpornih oksida i čestica. Poseduje motore na LNG pogon, a MARK III rezervoar kapaciteta 18.600 kubnih metara omogućava mu autonomiju od 19.500 nautičkih milja. Brod je takođe u skladu sa IMP Tier III standardima.
Efikasnost rukovanja teretom takođe je unaprijeđena – kapacitet je povećan za 764 TEU, pa ukupno iznosi 23.876 TEU, uključujući 2.200 rashladnih kontejnerskih pozicija. Kontejneri se mogu slagati u 24 sloja, a unaprijeđeni su i sistemi zaštite od požara. Ovaj brod može da parira prvim kineskim brodovima koji premašuju kapacitet od 24.000 TEU.
Liu Xuedong, zamjenik generalnog direktora brodogradilišta Hudong-Zhonghua Changxing, izjavio je za kineske medije da je period od početka izgradnje do porinuća skraćen na svega 4 do 5 mjeseci, što je znatno brže od originalnog ciklusa. Prema njegovim riječima, brod je isporučen više od šest mjeseci prije roka, uz visok stepen kontrole procesa, čime je postavljen novi standard u kineskoj brodogradnji.
Svečanost imenovanja i primopredaje održana je 15. aprila u Šangaju. Brod će se priključiti liniji koja povezuje Daleki istok s Evropom.
Seine je prvi od četiri nova broda koje CMA CGM gradi u ovoj ultra-velikoj klasi. Brodogradilište Hudong-Zhonghua do sada je isporučilo ukupno 17 kontejnerskih brodova za CMA CGM, od čega 12 na LNG pogon. Trenutno je u izgradnji 20 plovila, a narudžbine vrijede ukupno 19,6 milijardi dolara i pokrivaju rokove do 2029. godine.
Ova klasa predstavlja novi korak u strategiji CMA CGM-a, koji je uložio gotovo 20 milijardi dolara u narudžbine brodova na LNG i metanol. Tokom 2024. godine, kompanija je preuzela 12 novih brodova na LNG pogon, a procjenjuje se da će do 2029. imati ukupno 153 broda sposobna za korišćenje niskougljeničnih goriva poput biogasa, biometanola i sintetičkih goriva. Ukupna flota CMA CGM-a trenutno broji oko 670 brodova, uz narudžbinu još 100 jedinica.
Izvor: maritime-executive.com