Izvor fotografije: Shutterstock.com
U okviru Sedmice pomorstva u Singapuru, Global Maritime Forum pokrenuo je inicijativu Sustainable Crewing Guidelines – devet konkretnih smjernica osmišljenih s ciljem poboljšanja svakodnevnog života pomoraca na brodovima i odgovora na hronični nedostatak kvalifikovane radne snage u međunarodnoj pomorskoj industriji.
Smjernice su razvijene u okviru All Aboard Alliance inicijative pri Global Maritime Forumu, u saradnji sa konzorcijumom koji okuplja 12 velikih brodarskih kompanija. Osnov su činili komentari i iskustva više od 400 pomoraca, prikupljeni tokom višegodišnjeg istraživanja čiji je cilj bio identifikacija ključnih faktora za unapređenje uslova života i rada na brodu.
Uprkos činjenici da 1,9 miliona pomoraca svakodnevno održava globalnu trgovinu vrijednu 14 triliona dolara, pomorska industrija i dalje zaostaje kada je riječ o zaštiti i tretmanu zaposlenih. To čini pomorsku karijeru sve manje privlačnom i sigurnom, upozorava Global Maritime Forum. Preliminarna istraživanja pokazuju da je čak 25 odsto pomoraca doživjelo neku vrstu uznemiravanja ili maltretiranja (kod žena pomoraca taj procenat prelazi 50 odsto), 90 odsto ispitanih navodi da ne ostvaruje pravo na sedmični odmor, a mnogi su suočeni sa izolacijom i ograničenim ili nikakvim pristupom internetu na moru.
Nakon 115 intervjua sa ženama pomorcima iz 23 različite zemlje, All Aboard Alliance je u oktobru 2023. pokrenuo pilot-projekat Diversity@Sea, usmjeren na suočavanje sa identifikovanim izazovima. Rješenja su zajednički razvijena i testirana tokom desetomjesečnog pilot programa u kojem je učestvovalo 12 vodećih pomorskih kompanija, dok je oko 400 pomoraca sa 12 brodova dalo svakodnevnu povratnu informaciju o efektima predloženih mjera.
Menadžeri pilot-programa iz svake uključene kompanije blisko su sarađivali kako bi konkretna iskustva pomoraca pretočili u devet smjernica. Svaka smjernica uključuje ključne indikatore koji pomažu pomorcima, brodovlasnicima, brodarskim kompanijama i naručiocima tereta da procijene u kojoj mjeri su politika i praksa jedne kompanije usklađeni sa preporučenim standardima.
Nove smjernice su sljedeće:
– Jasno definisanje očekivanih standarda profesionalnog ponašanja.
– Nulta tolerancija na uznemiravanje i diskriminaciju.
– Precizno određivanje hijerarhije, odgovornosti, obuke i evaluacije.
– Obezbjeđenje adekvatne opreme za sve članove posade.
– Pouzdana dnevna konekcija sa spoljnim svijetom.
– Smanjenje osjećaja izolacije kroz stvaranje podržavajućih zajednica na brodu.
– Ponuda fleksibilnih ugovora o zaposlenju.
– Obezbjeđivanje plaćenog roditeljskog odsustva.
– Kontinuirana povratna informacija i konkretna akcija na osnovu nje.
Konzorcijum kompanija koje su učestvovale u razvoju ovih smjernica čine: Bernhard Schulte Shipmanagement, Cargill Ocean Transportation, Chevron Shipping, Diana Shipping, Dorian LPG, GasLog, Hafnia, MISC Marine, Stena Group, Swire Shipping i Synergy Marine Group.
Izvor: naftikachronika.gr