Izvor fotografije: Shutterstock.com
International Labor Organization (ILO) zaključila je najnovinu rundu pregovora o minimalnoj zaradi za osposobljene pomorce, tokom sastanka “Subcommittee on Wages of Seafarers of the Joint Maritime Commission” (JMC), održanog u Ženevi 14. i 15. aprila 2025. godine.
Dijalog je okupio brodovlasnike i sindikate pomoraca iz cijelog svijeta, uz koordinaciju International Chamber of Shipping (ICS) i International Transport Workers’ Federation (ITF). Pomorska konvencija ILO-a iz 2006. godine propisuje da Zajednička pomorska komisija periodično utvrđuje minimalnu osnovnu mjesečnu zaradu za osposobljene pomorce.
Nakon pregovora, usvojena je rezolucija kojom su definisani novi iznosi minimalne zarade, a koju treba da potvrdi Upravni odbor ILO-a na 355. sjednici u novembru ove godine. Dogovoreni iznosi su:
- 690 američkih dolara od 1. januara 2026.
- 704 američka dolara od 1. januara 2027.
- 715 američkih dolara od 1. januara 2028.
Nova struktura zarada predstavlja povećanje od preko 6 odsto i nadovezuje se na prethodni trogodišnji sporazum zaključen u septembru 2022, kojim je minimalna zarada postavljena na 673 dolara od 1. januara 2025.
„Pomorci igraju nezamjenjivu ulogu u održavanju globalne trgovine, često u teškim i nepredvidivim uslovima. Ovo nisu obična vremena, i ova rezolucija odražava naše poštovanje prema njihovom radu, dok istovremeno omogućava brodovlasnicima da nastave da posluju na izuzetno konkurentnom i nestabilnom globalnom tržištu“, izjavio je Pål Tangen, portparol Udruženja brodovlasnika Norveške.
Pregovori u Ženevi vođeni su u sjenci rastućih tenzija u globalnoj trgovini. Na samom početku, obe strane izrazile su zabrinutost zbog neizvjesnosti i mogućnosti izbijanja sveobuhvatnog trgovinskog rata, koji bi mogao podijeliti svijet i izmijeniti pravce globalne trgovine, ostavljajući pomorstvo direktno pogođeno i time utičući na živote i egzistenciju gotovo dva miliona pomoraca širom svijeta.
Organizacije su naglasile da pomorci ne smiju postati kolateralne žrtve globalnih ekonomskih sukoba, te su ponovile da poštena trgovina mora podrazumijevati i pošten tretman za one koji je svakodnevno omogućavaju.
„Ove nedjelje napravili smo još jedan korak ka poboljšanju njihovog blagostanja kroz povećanje plata, koje ne samo da zadržavaju, već i povećavaju vrijednost minimalne zarade propisane od strane ILO-a, uzimajući u obzir porast troškova života od 2022. godine“, rekao je Mark Dickinson iz organizacije Nautilus International.
Pomorski transport ostaje jedina industrija sa formalno priznatim globalnim minimalcem, koji je na snazi za pomorce još od 1958. godine.
„Ishod ovog jedinstvenog globalnog foruma kolektivnog pregovaranja predstavlja više od pukog tehničkog usklađivanja minimalne zarade. On odražava zajedničku odgovornost i posvećenost obezbjeđivanju dostojanstvenog rada na moru“, istakao je Frank Hagemann, direktor Odjeljenja za sektorske politike ILO-a.
Podsjećamo, na još jednom nedavnom sastanku u sjedištu International Maritime Organization u Ženevi, vlade, brodovlasnici i sindikati usvojili su niz izmjena MLC-a, koje bi trebalo da stupe na snagu 2027. godine. Među novinama su odredbe kojima se pomorci prepoznaju kao ključni radnici, pojačani zahtjevi za obezbjeđenje prava na repatrijaciju, nove obavezujuće mjere za omogućavanje izlaska na obalu bez potrebe za vizom ili posebnim dozvolama, kao i dodatne mjere zaštite od uznemiravanja i zlostavljanja na brodu.
Izvor: Safety4Sea