Izvor fotografije: Shutterstock.com
Globalna ekonomija je zamršeno povezana sa pomorskom trgovinom, ključnim sredstvom za transport osnovnih dobara kao što su rude, hrana, vozila, elektronika, hemikalije i energija. Međutim, brodovi ne mogu funkcionisati izolovano, te se snažno oslanjaju na podršku sa kopnenih infrastruktura. Ova podrška obuhvata pravovremenu dostavu potrepština, goriva, rezervnih dijelova i ljudskih resursa dok su brodovi pristali ili sidrili u dostupnim lukama.
Kroz godine, napori usmjereni ka poboljšanju efikasnosti brodskog saobraćaja značajno su smanjili vrijeme boravka na sidrištima i u lukama. Međutim, valja napomenuti da se, dok su se ova poboljšanja dešavala, broj članova posade na brodovima smanjivao ili ostajao relativno konstantan. Kao posljedica toga, javljaju se novi izazovi u efikasnom i sigurnom upravljanju skladištenjem i održavanjem ovih brodova.
Dopuna broda gorivom i mazivom; Osiguranje pravilnog odlaganja otpada na ekološki odgovoran način; Uklanjanje nakupljenog mulja ili ostataka iz rezervoara broda; Koordinacija prisustva tehničara sa obale radi popravki i održavanja na mašinama ili opremi; Vršenje servisa aparata za spasavanje (LSA) i gašenje požara (FFA), samo su neki od brojnih zadataka, koje treba riješiti tokom posjete luci za teretne operacije nakon dugog putovanja.
Ovi zadaci su ključni za glatko funkcionisanje broda, održavanje i usklađenost sa međunarodnim propisima.
Flota trgovačkih brodova i pripadajuća industrija rade neprekidno, 24/7, 365 dana u godini. Priroda ove industrije znači da brodovi često dolaze i odlaze u nekonvencionalnim satima.
Na primjer, razmotrimo tipičan scenario gdje brod stiže na sidrište u Singapuru nakon ponoći. Ubrzo nakon toga, bunkeri barže su raspoređeni da dopune rezervoare gorivom broda. Zavisno o veličini barže za gorivo, ova operacija može trajati od 6 do 12 sati. Singapur je poznat kao jedna od najpogodnijih i strateški lociranih luka za takve operacije širom svijeta.
Pregledi i inspekcije su zakazane kako bi se osigurala usklađenost i sigurnost. Kao rezultat toga, članovi posade mogu imati zahtjevan raspored tokom svog boravka u Singapuru, stalno se pripremajući za dugačke i zahtjevne sate.
Članovi posade na brodovima često se suočavaju sa preopterećujućim okolnostima zbog obimnog niza zadataka koje moraju obaviti. Bilo da je nakon dugog i napornog putovanja, zahtjevne teretne operacije ili prije nego što započnu novo putovanje, potreba za adekvatnim odmorom često se zanemaruje. U takvim situacijama, posada može razviti percepciju izuzetka koja im omogućava da zaobiđu postupke i protokole i da se usmjere samo na izvršavanje svojih dodijeljenih zadataka. Nažalost, ova mentalnost često rezultira nesigurnim ponašanjem.
Dodatno komplikujući stvari, luke se često dosežu nakon navigacije kroz prometne kanale ili zagušene vode, gdje je značajan postotak posade već dosegao granice umora. Ovo stvara značajne izazove kako bi se ispunili zahtjevi luke dok već rade sa iscrpljenim nivoima energije. Štaviše, situacija se pogoršava kada se rasporedi često mijenjaju, što narušava pažljivo planirane rutine i podriva čitav proces planiranja.
Prema dostupnim podacima, mnogi incidenti se dešavaju tokom ovih posjeta lukama. Podaci RightShip-a pokazuju da se više od polovine od 2.400 zabilježenih incidenata tokom 2022. godine dogodilo dok su brodovi bili uz obalu ili na sidru.
Izuzetno je važno rješavanje ovog problema i stavljanje akcenta na dobrobit i sigurnost posade. Kao industrija, moramo pronaći praktična rješenja koja omogućavaju adekvatan odmor, pridržavanje sigurnosnih protokola i unaprijeđeno planiranje u koordinaciji sa posjetama lukama i rasporedima. To je ključno za održavanje sigurnog i efikasnog radnog okruženja na brodovima. U tom smislu, i operateri brodova su odgovorni za osiguranje da članovi posade nisu opterećeni prekomjernim zadacima i odgovornostima tokom kratkih boravaka u luci.
Unaprijeđeni razgovori
Podsticanje poboljšane komunikacije i razgovora između osoblja sa obale i posade broda u vezi planiranih zadataka. Ovo će osigurati da svi budu na istoj stranici i svjesni specifičnih zahtjeva i očekivanja.
Fleksibilnost za promjenjive scenarije
Omogućavanje dovoljno prostora i fleksibilnosti u planiranju kako bi se prilagodili promjenjivim scenarijima i neočekivanim okolnostima. Ovo će pomoći izbjegavanju brzopletih odluka i umanjiti rizik od kompromitovanja sigurnosnih procedura.
Efikasno planiranje i prioritetizacija zadataka
Implementacija odgovarajućih tehnika planiranja i prioritetizacija zadataka na osnovu njihove važnosti i potencijalnog uticaja na sigurnost. Ovo će pomoći efikasno raspoređivanje resursa i vremena, osiguravajući da ključni zadaci dobiju pažnju.
Strogi protokoli za analizu rizika poslova i procjene rizika
Sprovesti sveobuhvatnu analizu sigurnosti posla (JSA) i procjene rizika prije započinjanja bilo kojeg zadatka. Ovo osigurava identifikaciju potencijalnih rizika i primjenu odgovarajućih sigurnosnih mjera. Važno je ponovo pregledati ove procjene ako dođe do promjena u rasporedu.
Izbjegavanje pretpostavki
Eliminisati pretpostavke kao što su pretpostavka da je neka tema već razmatrana ili da je član posade dobro obučen. Podsticati otvorenu i jasnu komunikaciju kako bi se provjerilo razumijevanje i osiguralo da se sva neophodna informacija podijeli.
Realistični proračuni
Vršiti realistične proračune za svaki zadatak, uključujući tačno vrijeme i planiranje resursa. Ovo pomaže postavljanju ostvarivih ciljeva i sprječava nepotreban pritisak na posadu.
Pridržavanje procedura za rad i odmor
Strogo se pridržavati procedura za rad i odmor kako bi se spriječili incidenti povezani sa umorom. Pravilan odmor i adekvatne pauze su ključni za održavanje budnosti posade i ukupne sigurnosti.
Ovlašćenje za izdavanje obavještenja o prekidu rada
Ohrabriti kapetana i posadu da izdaju obavještenja o prestanku rada ako identifikuju da se neki zadatak izvodi na nesiguran način. Ovo daje ovlašćenje posadi da stavi sigurnost na prvo mjesto i preduzme odmah mjere kada je to potrebno.
Pregled nakon posjete luci
Sprovesti sveobuhvatan pregled svake posjete luci nakon što se napusti luka na sastanku bezbjednosti. Tražiti povratne informacije od čitave posade kako bi se identifikovale oblasti za poboljšanje i unaprijeđenje postojeće procedure.
Implementacijom ovih preporuka, posada i osoblje sa obale mogu zajedno raditi na poboljšanju sigurnosnih praksi, optimizaciji upravljanja zadacima i unapređenju ukupne efikasnosti u brodskim operacijama.
Izvor: UK P&I