Izvor fotografije: Darryl Brooks / Shutterstock.com
Kao što je poznato, kruzeri provode više vremena u lukama u poređenju sa drugim vrstama brodova, što neizbježno dovodi do većeg ekološkog opterećenja na područja koja posjećuju zbog emisija koje ispuštaju.
Ovaj problem je u fokusu nedavnog izvještaja nevladine organizacije “Transport & Environment” (T&E). Na osnovu nalaza iz izvještaja, T&E predlaže uvođenje hitnih i strožijih klimatskih zahtjeva za kruzere, kako bi se smanjio uticaj njihovih emisija na luke koje posjećuju.
Posebno, izvještaj ističe značajan porast veličine kruzera tokom posljednjih 20 godina, što je dovelo do odgovarajućeg povećanja emisije gasova sa efektom staklene bašte. Na primjer, uprkos zatvaranju tokom pandemije, emisije ugljen-dioksida od kruzera u Evropi porasle su za 17% između 2019. i 2022. godine, dok su emisije metana skočile za 500% u istom periodu.
Kao rezultat toga, nekoliko područja je ograničilo ili čak zabranilo kruzerima pristajanje u njihove luke, uključujući Venezia-u, Amsterdam i Mallorca-u.
Kao odgovor, T&E predlaže uvođenje takse od 50 eura po putniku na kruzeru, što bi moglo generisati ukupno 1,6 milijardi eura na globalnom nivou i 410 miliona eura samo u Evropi. Ova sredstva bi mogla biti iskorišćena za dekarbonizaciju industrije krstarenja, na primjer, ulaganjem u alternativna goriva poput vodonika.
Izvor: naftikachronika.gr