Izvor fotografije: Shutterstock.com
Novo ekonomsko modeliranje vodećeg svjetskog tržišta osiguranja, Lloyd-a, pokazalo je da ekstremni vremenski događaji koji dovode do šokova u snabdijevanju hranom i vodom mogu koštati globalnu ekonomiju 5 milijardi dolara u periodu od pet godina.
Modeliranje uzima hipotetičke ekstremne, ali vjerovatne vremenske događaje, kao što su jake suše ili poplave, i predviđa kako bi se scenariji mogli odigrati širom globalne ekonomije i kako bi šteta i gubitak usjeva promovisali značajne promjene u geopolitici i ponašanju potrošača.
Istraživanje je sproveo Lloyd’s Futureset, u partnerstvu sa Cambridge centrom za studije rizika, a ima za cilj da pomogne preduzećima, vladama i osiguravačima da shvate koliko su izloženi rizicima od ekstremnih vremenskih pojava povezanih sa klimatskim promjenama.
5 milijardi dolara je prosječan trošak u tri nivoa ozbiljnosti za ekstremni događaj, koji se kreću od 3 milijarde dolara za najnižu težinu do 17,6 milijardi dolara za najekstremnije vremenske nepogode.
U okviru modeliranja, vremenski događaji su rangirani prema vjerovatnoći da će se desiti, pri čemu je veliki događaj koji ima šansu da se dogodi jednom u 50 godina, teški događaj mogućnost da se dogodi jednom u 100 godina i ekstremni događaj vjerovatnoća jednom u 300 godina.
„Sistemske prijetnje’“
Složeno ekonomsko modeliranje može se primijeniti i na regionalnom nivou. Na primjer, istraživanje postulira da ako se ekstremni događaj dogodi u Velikoj Kini, to bi dovelo do 4,6 biliona dolara ekonomskih gubitaka tokom pet godina.
Ako bi nešto poput ekstremnog uragana pogodilo Karibe, modeliranje je izračunalo da bi zemlje u regionu zajedno mogle izgubiti 19 posto svog bruto domaćeg proizvoda u periodu od pet godina.
“Globalna ekonomija postaje sve složenija i sve više podložna sistemskim prijetnjama”, rekao je Trevor Maynard, izvršni direktor za sistemske rizike u Cambridge centru za studije rizika.
Izvor: Hellenic Shipping News