Izvor fotografije: balipadma / Shutterstock.com
Prema najnovijoj analizi Transport & Environment (T&E), emisije u evropskom brodskom transportu, tokom prošle godine, dostigle su najveći nivo u istoriji.
S obzirom na to da globalno brodarsko tijelo UN-a nije uspjelo da se dogovori o obavezujućim mjerama za emisije na svom značajnom samitu u julu, Evropa mora da nastavi sa sopstvenim ambicioznim putem dekarbonizacije, tvrdi T&E. Svake godine, prema zakonu, evropski operateri brodova moraju dostaviti svoje podatke o emisijama EU. U prethodnih nekoliko godina, T&E je koristio ove podatke kako bi procijenio kako su se razvijale emisije iz brodskog saobraćaja u Evropi.
Međutim, mnogi operateri nisu blagovremeno dostavili svoje podatke o emisijama, što znači da su ukupne emisije iz brodskog saobraćaja u Evropi sada znatno veće nego što je ranije prijavljeno, primjećuje T&E. Sa preko 135 miliona tona, brodovi u Evropi emituju više ugljenika nego prije nego što je pandemija poremetila međunarodnu trgovinu.
Pored toga, prema T&E, emisije krstarenja bile su znatno veće nego prethodne godine, dok je veliki broj LNG brodova doprinio povećanju emisija. Teretni brodovi su bili odgovorni za veći dio emisija. T&E takođe tvrdi da je MSC, najveća brodarska kompanija na svijetu, bila najveći emiter ugljenika na kontinentu. Ova švajcarska kompanija emitovala je preko 10,5 miliona tona CO2 prošle godine, što je čini jednim od najvećih zagađivača u Evropi. MSC su slijedile CMA CGM, Maersk, COSCO i Hapag-Lloyd na listi emitera u brodskom saobraćaju.
Emisije iz krstarenja u 2022. bile su više nego dvostruko veće u odnosu na prethodnu godinu nakon godine prekida međunarodnih putovanja. Najveći zagađivač prošle godine bio je MSC Grandiosa, koji je sam bio odgovoran za preko 134.000 tona CO2 – isto koliko i mali grad.
Glavni trend u teretnom brodarstvu u 2022. godini bilo je povećanje obima isporuka LNG-a, koje je poraslo za 60% prošle godine. Kako je Evropa pooštravala sankcije na rusku naftu, povećana potražnja za LNG-om u Evropi dovela je do masivnog povećanja emisija na moru, dodaje T&E.
Bez strožih propisa, brodarske kompanije će i dalje izbjegavati investicije u efikasnost i zelena goriva. Nakon decenija nečinjenja, Evropa mora hitno da se uhvati u koštac sa emisijama iz brodskog saobraćaja.
Izvor: Safety4Sea