Izvor fotografije: Shutterstock.com
Evropski savjet je 16. decembra odlučio da produži mandat pomorske operacije ATALANTA i vojne misije za obuku u Somaliji (EUTM Somalia) do 28. februara 2027.
Ova odluka dolazi nakon odluke Savjeta od 5. decembra da se produži mandat civilne misije za izgradnju kapaciteta (EUCAP Somalia) do istog datuma. Ove odluke su donijete nakon sveobuhvatnog strateškog pregleda angažovanja EU u okviru Zajedničke bezbjednosne i odbrambene politike (CSDP) u Somaliji i na Rogu Afrike, sa ciljem jačanja odgovora EU na promjenjivi bezbjednosni kontekst i unapređenja njene uloge kao pružaoca pomorske bezbjednosti.
Istovremeno, Savjet je ažurirao mandat operacije ATALANTA kako bi se unaprijedila pomorska bezbjednost kod obala Somalije, u Adenskom zalivu, zapadnom Indijskom okeanu i dijelovima Crvenog mora, te kako bi se podržala izgradnja šire regionalne pomorske bezbjednosne arhitekture. Sa novim mandatom, operacija će nastaviti borbu protiv piraterije i smanjivati ilegalnu trgovinu na moru.
Poboljšaće se sinergija sa pomorskom operacijom ASPIDES, koja trenutno štiti trgovačke brodove u Crvenom moru. Paralelno s tim, Centar za pomorsku bezbjednost (MSC) Rog Afrike, koji pruža podršku operacijama ATALANTA i ASPIDES, biće preimenovan u MSC Indijski okean, a njegova uloga biće dodatno ojačana.
U Somaliji je djelovanje EU kroz CSDP prošireno kako bi se podržala izgradnja somalijskih bezbjednosnih snaga i institucija, sa ciljem da one u budućnosti preuzmu odgovornost za sopstvenu bezbjednost, u skladu sa Zajedničkom mapom puta EU-Somalija. Produženim mandatima, EUCAP Somalia i EUTM Somalia će pružati strateške savjete, mentorstvo i obuku, uz podršku opremom koju finansira EU kroz Evropski mirovni instrument.
Kako bi se ojačao regionalni pristup, misije i operacije će, u skladu sa svojim mogućnostima, podržavati napore za izgradnju kapaciteta regionalnih pomorskih bezbjednosnih snaga.
Prema saopštenju Savjeta, sve aktivnosti će biti usklađene sa osnovnim vrijednostima EU i posvetiće posebnu pažnju međunarodnom humanitarnom pravu, ljudskim pravima, sprječavanju rodno zasnovanog nasilja, zaštiti djece u oružanim sukobima, kao i promociji agende žena, mira i bezbjednosti, te klimatske bezbjednosti i odbrane.
Izvor: Safety4Sea