Skip to main content
search
VijestiSvijet

Evropska pomorska industrija drži 35% globalne flote, ključna za bezbjednost i trgovinu EU

AAA

Izvor fotografije: Sven Brandenburg/Shutterstock

Evropska pomorska industrija postala je geopolitički adut Evropske unije, kontrolišući 35% svjetske trgovačke flote, iako EU učestvuje sa svega 15% u globalnom BDP-u, pokazuju najnovije studije objavljene uoči Evropskog pomorskog samita.

Detaljna analiza tržišta, sprovedena od strane kompanija Deloitte i CE Delft, potvrđuje dominantnu poziciju evropskog brodarstva u ključnim pomorskim segmentima. Operateri iz Evrope kontrolišu 44% svjetske flote kontejnerskih brodova, 35% tankera, 33% LNG carrier-a i 30% balkera, što EU svrstava među vodeće sile u međunarodnoj pomorskoj trgovini.

„Pomorstvo je stub energetske i logističke bezbjednosti Evrope i nalazi se na prvoj liniji energetske tranzicije“, izjavio je Sotiris Raptis, generalni sekretar Evropskih brodovlasnika (ranije poznatih kao Udruženje brodovlasnika Evropske zajednice). Ipak, studije upozoravaju na sve veće izazove. Dok evropska flota nastavlja da raste, konkurentske regije napreduju bržim tempom, što bi moglo ugroziti maritimnu dominaciju EU. Deloitteova analiza ističe potrebu za strateškim unapređenjima u ključnim oblastima, uključujući smanjenje administrativnih prepreka i usklađivanje sa međunarodnim propisima.

Pomorski sektor suočava se sa značajnom transformacijom u narednim godinama. U skladu sa strategijom IMO-a iz jula 2023. godine o smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, industrija se priprema za postizanje neto nulte emisije do 2050. godine. Ova tranzicija zahtijeva intenzivnu obuku radne snage, s procjenom da će oko 250.000 evropskih pomoraca morati da prođe kroz programe usavršavanja i prekvalifikacije u narednoj deceniji.

Kako bi zadržala svoju konkurentsku prednost, stručnjaci preporučuju uvođenje nove evropske pomorske strategije koja bi ojačala saradnju između pomorskih centara EU i pozicionirala region kao jedinstvenu maritimnu bazu, sa fokusom na razvoj čistih goriva, novih tehnologija, pravnih usluga, lučke infrastrukture i osiguravajućih kapaciteta.

Finansiranje ostaje ključni faktor budućeg uspjeha ovog sektora. Studije sugerišu da bi prihod od EU ETS sistema i Inovacionog fonda mogao da pomogne u smanjenju jaza između konvencionalnih i čistih goriva, kao i da podrži investicije u čiste tehnologije. Ove inicijative trebalo bi da podstaknu dobavljače da povećaju industrijsku proizvodnju unutar Evrope.

Uprkos izazovima, regulatorni i poreski okvir EU i dalje pruža podršku konkurentnoj pomorskoj industriji. Međutim, zadržavanje vodeće pozicije zahtijevaće strateška ulaganja u energetsku tranziciju i snažan fokus na međunarodnu konkurentnost.

Izvor: gCaptain

Podijeli vijest:

Leave a Reply