Skip to main content
search
VijestiJadranNautika

Gdje u Hrvatskoj usidriti superjahtu?

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U zavisnosti od toga gdje planirate da plovite u Hrvatskoj, na raspolaganju Vam stoji dosta mogućnosti za sidrenje, bez obzira na veličinu jahte. U nastavku pogledajte gdje sve možete usidriti jahtu u srednjoj i južnoj Dalmaciji, na potezu od Splita do Dubrovnika. Otplovimo do savršenih mjesta gdje možete baciti sidro i uživati u Jadranskom moru.

Lučice – Brač

GPS Lokacija: 43°19’36”N, 16°27’3”E

Uvala Lučice se nalazi na južnoj obali ostva Brača, veliko je sidrište koje pruža zaštitu od svih vjetrova na najzapadnijem dijelu.

Dubine variraju od 15-30m uglavnom sa pjeskovitim ili mješovitim morskim dnom, ali obratite pažnju na plitak dio oko zapadnog dijela (Križ Point) i oko tačaka uvala.

Ždrilca – Hvar

GPS Lokacija: 42° 37′ 55″N, 16° 25′ 2″E

Možete sidriti na sjevernoj strani zaliva između ostrva Planinkovac i Marinkovac ili na južnoj strani ostrva Borovac. Dubine između 10-20m, dok morsko dno čini pijesak sa dijelovima algi.

Na zapadnom dijelu ostrva Marinkovac, malo manje od 2.5 nautičke milje udaljeno od grada Hvara, nalazi se Ždrilca.

Stončica – Vis

GPS Lokacija: 43° 3′ 59″N, 16° 14′ 34″E

Nedaleko od Ždrilca, na oko 10 NM udaljenosti, nalazi se uvala Stončica. Smjestila se na sjevernoj strani ostrva Visa, okrenuta ka otvorenom Jadranskom moru, pružajući dobru zaštitu od sjeverozapadnih i južnih, jugozapadnih vjetrova. Dubine variraju od 5-40m.

Dno u Stončica zalivu obično se sastoji od pijeska, šljunka i dijelova algi. Ove karakteristike često pružaju dobru podlogu za sidra, obezbijeđujući čvrsto prianjanje za dno.

Jedna od istaknutih karakteristika Stončica zaliva je njen šarmantni svjetionik, koji doprinosi privlačnosti tog područja. Svjetionik je izgrađen 1865. godine, sastoji se od zgrade prizemlja od 320 m2 i visokog, osmougaonog kamenog tornja.

Badija – Korčula

GPS Lokacija: 42° 56′ 58″N, 17° 9′ 31″E

Sidrište, smješteno na južnoj strani ostrva Badija, pruža odličnu zaštitu od sjevernih vjetrova, a stjenovito i pjeskovito dno garantuje izuzetno dobro držanje čak i pri jakim udarima vjetra. Dubine variraju od 20m u središtu zaliva do 5m bliže Badiji.

Kremena – Lastovo

GPS Lokacija: 42° 45′ 29″N, 16° 48′ 49″E

Uvala se nalazi na ostrvcetu Prežba. Dno je obraslo algama i pijeskom sa dijelovima algi. Zavisno od dna, sidro drži umjereno do slabo. Preporučuje se korišćenje konopa na obali zajedno sa 2 sidra.

Veliki Jakljan – Ostrvo Jakljan

GPS Lokacija: 42° 44′ 27″N, 17° 49′ 33”E

Jakljan leži između ostrva Mljet i ostrva Šipan, pa je idealno mjesto za plivanje tokom krstarenja do Dubrovnika. Dno je uglavnom pjeskovito, ali ima i puno algi, pa je držanje sidra lošije dalje od zaliva, duži lanac je poželjan. Dubine dostižu od 20-30m, dok se bliže zalivu spuštaju na 6m.

Polače – Mljet

GPS Lokacija: 42° 47′ 26”N, 17° 22′ 37”E

Mljet je prirodni park, pa se plaća ulaznica pri ulasku, zaliv Polače je veoma popularno mjesto za sidrenje koje pruža dobru zaštitu sa svih strana i dobre karakteristike držanja sidra sa dnom koje je pijesak i blato, dubina većinom 15m. Iz Polača je lako stići tenderom do obale, ali ako želite više mira i tišine, preporučujemo da se uputite malo na istok, ispod ostrvca Kobrva, i pronađete tamo mjesto, dubine su 20-30m.

Na ostrvu Veliko jezero nalazi se benediktinski manastir sa crkvom Sv. Marije.

Lokrum – Dubrovnik

GPS Lokacija: 42° 37′ 55.272″N, 18° 7′ 23”E

Ako želite biti blizu Starog grada, razmotrite sidrenje na sjeverozapadnoj strani ostrva Lokrum, dubine ovdje variraju od 20-30m sa morskim dnom sa algama. Pruža dobru zaštitu od sjeverozapadnih i zapadnih vjetrova.

Izvor: invictom

Podijeli vijest:

Leave a Reply