
Izvor fotografije: IRISL
Lab Dookhtegan, hakerska grupa, objavila je ove sedmice da je uspješno poremetila komunikacione mreže na ukupno 116 brodova u vlasništvu dvije najveće iranske brodarske kompanije.
„U nezapamćenom potezu, uspjeli smo da prekinemo komunikaciju dvijema iranskim kompanijama koje, između ostalog, snabdijevaju Hute municijom i učestvuju u raznim terorističkim aktivnostima“, navela je grupa na svom Telegram kanalu.
Napad, za koji grupa tvrdi da je vremenski usklađen sa američkim vojnim operacijama protiv Huta u Jemenu koje podržava Iran, prekinuo je međusobnu komunikaciju brodova, kao i njihove veze sa lukama i spoljnim kanalima.
Meta napada bilo je 50 brodova Nacionalne iranske kompanije za tankerski prevoz (NITC) i 66 brodova u vlasništvu Islamske Republike Irana za brodsku plovidbu (IRISL).
Lab Dookhtegan navodi da bi potpuna obnova oštećenih sistema mogla potrajati nedjeljama.
Hakeri su dodali da je ovaj napad tek početak i da slijedi još akcija.
„Komunikacioni sistemi su najslabija tačka pomorskih brodova“, komentarisala je kompanija Cydome, specijalizovana za sajber bezbjednost u pomorstvu, analizirajući napad koji je obuhvatio čitavu iransku flotu. „Upravo zbog toga komunikacioni uređaj broda postaje ključna tačka potencijalnog kvara, a ako zlonamjerni akter upadne u sistem (poput VSAT-a ili sličnog), može potpuno preuzeti kontrolu nad svim komunikacijama na brodu, pa čak i dalje prodreti u IT i OT sisteme.“
Cydome ističe da činjenica da su malveri ili štetne komande isporučeni na 116 brodova istovremeno ukazuje na visok stepen automatizacije i koordinacije u napadu.
Centar za pomorsku trgovinu Ujedinjenog Kraljevstva (UKMTO) izvijestio je prošle sedmice o višestrukim slučajevima ometanja GPS signala u Ormuskom moreuzu, gdje su poremećaji trajali i po nekoliko sati, utičući na navigacione sisteme brodova i primoravajući ih da se oslone na alternativne metode navigacije.
Jučerašnji dan donio je i četvrtu rundu sankcija koje su objavljene u Washington-u, a koje ciljaju iransku prodaju nafte, nakon što se Donald Trump vratio na vlast i naredio nastavak kampanje maksimalnog pritiska na Iran.
Procjenjuje se da su iranski izvozi pali na prosječnih 1,35 miliona barela dnevno tokom januara i februara, u poređenju sa prosjekom od 1,70 miliona barela dnevno tokom 2024. godine. Sve je više izvještaja o isporukama koje kreću iz Irana, ali zatim ostaju duže vrijeme uskladištene u jugoistočnoj Aziji, usljed sve manjeg broja kupaca i brodova dostupnih za transport.
Izvor: Splash247