Izvor fotografije: IUMI
Međunarodna unija pomorskog osiguranja (IUMI) predstavila je svoju analizu najnovijih trendova na tržištu pomorskog osiguranja na svojoj 150. godišnjoj konferenciji održanoj u Berlinu, Njemačka.
Globalni obim premija za pomorsko osiguranje za 2023. godinu iznosio je 38,9 milijardi USD, što predstavlja porast od 5,9% u odnosu na prethodnu godinu. Razvoj je zabilježen u svim sektorima poslovanja, pri čemu je sektor osiguranja za energiju na moru imao povećanje od 4,6%, osiguranje tereta 6,2%, a osiguranje brodskih trupova 7,6%.
Dajući širi kontekst, Astrid Seltmann, potpredsjednica Odbora za činjenice i brojke IUMI-a, izjavila je: „Globalne premije odražavaju kombinaciju osigurane količine i cijena po jedinici. Faktori koji utiču na rast premija obično su kontinuirano povećanje globalnih trgovinskih obima i vrijednosti (teret), uz porast vrijednosti brodova (trup), ili porast cijena nafte, koji podstiče veću aktivnost u segmentu energije na moru. Šire gledano, geopolitičke prilike su imale uticaj na premije u brojnim regionima, kao i opšti tržišni uslovi, posebno kapacitet tržišta. Ukupno, 2023. se čini kao pozitivna godina za pomorske osiguravače. Drugi dio jednačine je uticaj šteta, koje su proteklih godina bile relativno blage, iako su pojedine teške štete izazvale zabrinutost, kao što su požari; i donekle vidljiv uticaj inflacije na prosječne troškove gubitaka. Međutim, sve veći brodovi, rast vrijednosti tereta, promjene u tehnologiji i gorivima, kao i promjene u trgovinskim rutama, znače promjenu rizika, koji treba pažljivo pratiti i uzeti u obzir u budućnosti.“
Globalne premije u sektoru energije na moru iznosile su 4,6 milijardi USD u 2023. godini, što je povećanje od 4,6% u odnosu na 2022. godinu. Velika Britanija je i dalje dominirala, sa tržištima Lloyd’s i IUA koja su imala udio od 28,2% i 36,8%.
Sudbina ovog tržišta uglavnom zavisi od cijene nafte, koja se stabilizovala na relativno zdravom nivou. To je podstaklo ponovnu aktivnost, koja je zauzvrat dovela do pozitivnog tržišnog razvoja. Premije su se oporavile nakon što su dostigle minimum 2019. godine i od tada su u porastu. Budući trend zavisiće od stabilnosti cijene nafte i odluka OPEC+ o proizvodnji, kao i od kapaciteta tržišta osiguranja.
Generalno, rast premija u ovom sektoru prati globalnu trgovinu, koja se normalizovala nakon pandemije COVID-19. Međunarodni monetarni fond predviđa nastavak rasta vrijednosti svjetske trgovine, što je dobar znak za osiguravače tereta u budućnosti, iako su takve projekcije podložne značajnoj neizvjesnosti usljed geopolitičke situacije. Važno je napomenuti da oscilacije kursa valuta imaju snažan uticaj na ovaj sektor, što znači da trendovi rasta mogu odstupati u lokalnim valutama, što otežava direktna poređenja sa prethodnim godinama.
Osiguravači tereta su se suočavali sa izazovnim odnosima gubitaka prije 2019. godine, ali su od tada odnosi poboljšani iz godine u godinu. Iako su požari i poplave imali uticaj na štete, odnosi gubitaka za Evropu u 2023. činili su se pozitivnijim nego prethodnih godina. Omjeri gubitaka u drugim regionima takođe su poboljšani od 2019. godine. Ukupni uticaj šteta ostao je stabilan.
Generalno, osiguranje tereta je doživjelo poboljšane rezultate i dugo očekivanu pozitivnu stabilnost. Ipak, brojna stalna pitanja i dalje će imati uticaj, uključujući požare na velikim brodovima, pogrešno deklarisane terete, akumulaciju rizika, teške vremenske događaje i geopolitičku nestabilnost.
Povratak normalnim aktivnostima u pomorskom saobraćaju nakon pandemije COVID-19 imao je pozitivan uticaj na vrijednosti brodova u većini klasa, a veća potražnja za brodovima podstakla je rast globalne baze premija. Ovo je posebno tačno za brodove za podršku offshore aktivnostima, čije su vrijednosti značajno porasle usled stabilne cijene nafte i ponovne aktivacije offshore djelatnosti.
“Generalno gledano, 2023. je bila pozitivna godina za pomorske osiguravače, sa tržišnim razvojem u svim linijama poslovanja pomorskog osiguranja. Svjetska trgovina je nastavila da raste, što je pozitivno uticalo na globalnu osnovu premija, posebno za osiguranje tereta. Cijena nafte se stabilizovala, što je povoljno za sektor energije na moru. Inflacijski pritisak se smanjio, a mnoge centralne banke počele su da smanjuju svoje kamatne stope.” – Jun Lin, predsjednik Odbora za činjenice i brojke IUMI-a.
Izvor: Safety4Sea